vlády, nevidí dôvod, prečo ďalej vládnuť.
Inými slovami: Schröder pohrozil, že ak vládni poslanci nepodporia vládny návrh, odstúpi. Reagoval tak na hlasovanie 19 poslancov SPD proti vyslaniu nemeckých jednotiek do Macedónska. Účasť nemeckej armády v jednotkách NATO v Macedónsku tak začína ohrozovať vládu.
Poriadky v SPD začal robiť aj generálny tajomník strany Franz Müntefering. Podržal kancelárovi stranu, keď vyhlásil, že poslanec, ktorý bude hlasovať proti vládnym návrhom, nemá vo voľbách na jeseň 2002 opäť kandidovať za sociálnu demokraciu. To poslancov rozhnevalo. „Tak sa s našimi poslancami nedá zaobchádzať,“ vyhlásila predsedníčka vnútropolitického výboru Spolkového snemu Ute Vogtová. „Poslanec Spolkového snemu nie je povinný počúvať pokyny svojej strany, ale je predovšetkým pri hlasovaní zodpovedný pred svojím svedomím. Tak to aj stanovuje ústava.“
O viacerých kontroverzných vládnych návrhoch sa bude hlasovať už v budúcich týždňoch. Niekoľkí sociálni demokrati už naznačili, že zrejme opäť budú proti.
Münteferingova hrozba sa verejnosti nepáči. Na druhej strane je však účinná. Po budúcich voľbách sa totiž zníži počet poslancov zhruba o sto. SPD má dnes 294 kresiel. Ak by aj dosiahla také výrazné volebné víťazstvo ako v roku 1998, počet jej poslancov by bol zhruba o 20 až 30 menší. K tomu treba pripočítať klesajúce preferencie. Je preto jasné, že v SPD to bude poriadne vrieť.
PRE SME - RUDOLF STRÖBINGER, Bonn