BRATISLAVA – Minulý rok bolo za korupciu stíhaných 106 ľudí, z nich obžalovaných 92 a odsúdených bolo 67 ľudí. Zo školstva, ktoré patrí k oblastiam s najčastejším výskytom korupcie, ani jeden.
Keď sa dnešná koalícia pred troma rokmi ujímala vlády, každé ministerstvo malo vypracovať tzv. čiernu knihu o minulosti svojho rezortu za bývalej vlády. V čiernej knihe o školstve sa najčastejšie spomínajú finančné dary, čiže úplatky.
Aj po troch rokoch však mnohé kauzy ostávajú nevyriešené a vinníci nepotrestaní. Podnety, ktoré zasiela odbor kontroly ministerstva školstva orgánom činným v trestnom konaní, často ostávajú nepovšimnuté, prípadne sa pre nedostatok dôkazov zakladajú do archívov.
Podľa prieskumu Transparency International Slovakia sú najčastejšou pozornosťou v školstve dary (73 percent), 24 percent ľudí sa snaží poskytnúť protislužbu a „len“ 21 percent z nich dáva peniaze – a niekto pozornosti navzájom kombinuje.
Aj dar sa však v trestnom zákonníku považuje za formu korupcie: „Za úplatok sa považuje každá nenáležitá výhoda, nielen peniaze,“ povedal pre SME vedúci úradu ministerstva spravodlivosti Daniel Lipšic. „Aj keď študentka preto, aby dostala skúšku, poskytne inú formu služby učiteľovi.“
Proti úplatkom by mala pomôcť novela Trestného zákona, ktorá sprísnila tresty za korupciu. Podľa nej každý, kto zneužije funkciu za úplatok, môže byť odsúdený na tri roky (predtým dva) väzenia, ten, kto prijme alebo si dá sľúbiť úplatok, si môže odsedieť jeden až päť rokov (ak ide o verejného činiteľa, akým je aj pedagóg, tri až osem rokov). (sr)