Na listine víťazov medzinárodných cyklistických pretekov Seat Okolo Slovenska, prvýkrát v kategórii 2. 3., nepribudlo po 47. ročníku medzi Žilinou, B. Štiavnicou a V. Tatrami nové meno, ale Ondřej Sosenka sa zaradil medzi tých velikánov, ktorým sa výhru podarilo zopakovať. Napospol to boli českí cyklisti, akurát Sosenka dosiahol druhé víťazstvo v drese poľského tímu CCC Polsat. A tak naďalej platí, že žiaden Poliak ešte „Okolo“ na slovenských cestách nevyhral.
Rýchle závery
Napriek tomu, že boli preteky v kvalitnejšej kategórii, prišli aj lepšie tímy, mnohé z etáp sa podobali ako vajce vajcu, v menšom tým z Tour de France, alebo Giro d‘Italia. Najlepší nechali ujsť jedincov z pelotónu, neraz im dovolili odskok aj 10 minút, ale pred záverom, alebo pod kopcom ich zvalcovali. Priemery etáp boli slabšie, ako sa čakalo, cyklisti dochádzali v najslabšom predpokladanom čase. Závery však boli nesmierne rýchle a v nich sa presadili šprintéri (Skiba) a vrchári (Zamana) i všestranní špecialisti (Sosenka, Jurčo). Teší, že Jurča môžeme zaradiť vedľa Sosenku, kiežby ho raz čakala aj taká kariéra, akú dosiaľ má ten za sebou.
Podbrezová je lepšia
Slovensko tvorili dva tímy, zo ŽP Šport Podbrezová a Dukly Trenčín. Tí prví boli jasne lepší aj v poradí, aj podľa jazdy. Roman Broniš získal najlepšie umiestenie Slováka (9. miesto, ako vlani R. Glajza z tohto tímu). Martin Riška získal dres najaktívnejšieho jazdca a za Jurčom (13. miesto) skončili Podbrezovčania – 20. Husár, 23. Glajza, 27. Riška, 30. Slobodník, 33. Čerepan a Keliar, ktorý jazdil za trenčiansku časť, ale je z Podbrezovej, bol na 42. mieste, lepší ako druhý z Trenčína – Nagy (46.). Škoda, že Jurčo nebol v tíme Podbrezovej. Mohla dosiahnuť v globále lepší úspech.
Strach z kopcov
Pred dojazdom „kráľovskej“ tretej etapy s cieľom na Štrbskom Plese sa na hlavu autora trate Stanislava Holeca zosypala spŕška kritiky od slovenských cyklistov, ktorí nestačili. Vraj vymyslel tvrdú trať. Pamätníci pripomenuli, že pred pár desiatkami rokov sa jazdila Rudohorská etapa s 12 horskými prémiami a s cieľom na Hrebienku (vyhral Škoda pred olympijským víťazom Suchoručenkovcom) a nik sa nesťažoval. Pritom vtedy za celkové prvenstvo bolo toľko, ako je teraz za etapu! Pavol Čambal, víťaz jedného z najťažších ročníkov, dodal, že niekedy mu niektorí naši pripadajú tak, že by chceli prísť na štart, vyfasovať prémie a odmeny a ľahnúť si na masáž.
Valachov najslabší
Z 92 cyklistov zo 16 tímov klasifikovali 71 a mnohí sa netajili, že toho mali dosť. Žiadny vážnejší úraz či iná mimoriadna udalosť pre bulvárne denníky sa tentoraz nestala. Náročnosť nevoňala najmä tým, ktorí neobstáli. Motivácia uspieť a zarobiť však bola ako nikdy a najviac to dávali najavo Poliaci. Pred Okolo Poľska neoddychovali, ale pochvaľovalo si preteky ako dobrú generálku a v predposlednej etape si urobili neoficiálne majstrovstvá Poľska. Tentoraz boli na štarte len dva naše šesťčlenné tímy (vlani 20, traja nedokončili, v roku 1999 rekordných 26), všetci dojazdili, každý inak. Valach sa štyri etapy pohyboval medzi 53. a 57. miestom a ani 34. priečka v časovke nebola tá pravá, takže 55. miesto nemohlo uspokojiť. Doteraz najhorším bolo 32. miesto pred desiatimi rokmi…
Viacnásobní víťazi pretekov
3 – Jiří Škoda (1976, 1980, 1985) Miloš Hrazdíra (1967, 1968, 1973)
2 – Ondřej Sosenka (2003, 1999) František Trkal (1995, 2001) Miroslav Sýkora (1984, 1987) Jiří Háva (1965, 1971)
Sosenka zvýšil
Rekordérom v počte vybojovaných etapových vavrínov na Okolo Slovenska je český cyklista František Trkal. Medzi najlepších sa dvoma etapovými víťazstvami v 47. ročníku zaradil aj Ondřej Sosenka.
Poradie podľa etapových triumfov
9 – Trkal
7 – Ružička, Sýkora
6 – Regec, J. Svorada st.
5 – Drogan
4 – Sosenka, Gálik, Jurčo, Labus, J. Svorada ml., Moravec, Smolík, Veselý, Dalla Valle, Pintarič