
Žena z Taiwanu bojuje s tajfúnom. FOTO- TASR/AP
V Hongkongu včera zostali uzavreté školy, úrady i burzy, odvolaných bolo mnoho leteckých spojov. Keď sa najmohutnejší tajfún roka Dujuan - Azalka priblížil k juhočínskemu pobrežiu, milióny ľudí sa ponáhľali domov. Na autobusových zastávkach sa tvorili obrovské rady, telefónne linky kolabovali. Rybári upevňovali svoje malé loďky. Najväčšie obavy mali obyvatelia mrakodrapov. Ich stavitelia však tvrdili, že stavby silnému vetru odolajú. Na hongkonskom letisku uviazli tisícky ľudí, lebo zrušili 134 letov a viac ako stovka meškala. Vláda pripravila 27 dočasných krytov pre tých, čo sa nestihli vrátiť domov.
Meteorológovia diskutovali a vysvetľovali, že tajfún má, veľmi netypicky, dve „oči“ - dve centrá, okolo ktorých sa utvoria ničivé lieviky vetra a silného dažďa. Maximálna rýchlosť vetra krátko pred dosiahnutím Hongkongu bola v jeho strede asi 160 kilometrov za hodinu. Tajfúny sú v oblasti bežné, ale samotnému Hongkongu sa zväčša vyhýbajú. Najničivejší tajfún v histórii Hongkongu, nazývaný tiež Veľký tajfún, v roku 1937 zabil 10 000 ľudí. Z novšej histórie je známy tajfún Wanda, ktorý v roku 1962 zabil 130 ľudí a potopil okolo 1300 malých lodí.
Už v noci na včera tajfún vtrhol na juh Taiwanu a viac než pol milióna domovov sa ocitlo bez dodávok elektriny. O život prišiel 54-ročný muž, ktorý sa utopil strhnutý náhlym príbojom do mora, a jednu študentku zmietla rozvodnená rieka. Viac než 12 ľudí uviazlo v horskom teréne. Na Taiwane si zosuvy pôdy po vyčíňaní tajfúnu v roku 2001 vyžiadali viac než 200 obetí. (čtk, reuters)