vedená sudcom Najvyšieho súdu Theodorom Orom konštatovala, že pri protestoch, pri ktorých zahynulo po policajnej streľbe do davu 13 Arabov a jeden Žid, policajti využívali „metódy ako Rambo“. Arabská komunita je však so správou nespokojná, pretože vraj presne nešpecifikuje priamu zodpovednosť za smrť jej príslušníkov.
Zodpovednosť za tragický priebeh niekoľko dní trvajúcich protestov na podporu palestínskej intifády majú podľa komisie aj arabskí poslanci Knessetu zo strany Balad a vodca severoizraelských Arabov šejk Salah. Komisia ich síce kritizuje za podnecovanie protiizraelskej nenávisti, ale nenavrhla pre nich nijaký postih.
Ten však hrozí viacerým policajným dôstojníkom. Včera polícia oznámila, že začne niekoľko interných vyšetrovaní. V tejto súvislosti sa hovorí hlavne o generálovi Moše Waldmanovi, ktorého Orova správa pre masívne prekročenie právomocí navrhuje zbaviť funkcie. Podľa zdrojov z ministerstva vnútra, ktoré citoval denník Haarec, však vyšetrovanie môže trvať niekoľko rokov.
Správa Orovej komisie, kde bol okrem samotného sudcu Najvyššieho súdu ešte arabský sudca Haším Chátib a profesor práva Šimon Šamir, sa kriticky vyjadrila aj k celkovej atmosfére v policajnom zbore, ktorá je vraj plná predsudkov voči Arabom.
Vyše 800-stranová správa Orovej komisie je veľmi nepriaznivá pre expremiéra Ehuda Baraka, ktorý sa pokúša o návrat na politickú scénu, ako aj pre exministra verejnej bezpečnosti Šloma Ben-Amiho. Ben-Ami podobne ako Barak kritizovaný za aroganciu a nedostatok predvídavosti za svoje zlyhanie zrejme zaplatí zákazom vykonávať verejnú funkciu v oblasti bezpečnosti.
Izraelské médiá správu označujú za významný míľnik a dôkaz otvorenosti židovského štátu. Podľa komentátorov je zrejmé, že zistenia sudcu Ora a jeho dvoch kolegov poškodia imidž Strany práce, ktorú považovali za umiernenú. Orova správa opäť vyvolala diskusiu o postavení izraelských Arabov v židovskom štáte. (mik)