Rómov diskriminovali už pred vyučovaním

Začiatok školského roku sa v Maďarsku na väčšine škôl obišiel bez mimoriadnych udalostí. Našla sa však základná škola, kde začiatok vyučovania privolal pozornosť všetkých médií a mnohých politikov. Základná škola v mestečku Jászladány je už niekoľko ...

Začiatok školského roku sa v Maďarsku na väčšine škôl obišiel bez mimoriadnych udalostí. Našla sa však základná škola, kde začiatok vyučovania privolal pozornosť všetkých médií a mnohých politikov. Základná škola v mestečku Jászladány je už niekoľko rokov predmetom sporu maďarskej väčšiny a rómskej menšiny.

V šesťtisícovom Jászladányi je asi 650 školopovinných detí, asi polovica je rómskych. Rodičia maďarských detí sa už roky sťažovali, že kvôli neprispôsobivým čiže rómskym deťom upadá kvalita vyučovania a ich vlastné deti sú takto znevýhodnené.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pred dvoma rokmi prišli na riešenie. V časti budovy obecnej školy mala byť súbežne zriadená aj škola nadačná, ktorá by bola platená. Nová škola síce bola oficiálne otvorená pre všetkých, v tichosti sa však predpokladalo, že väčšina rómskych rodín nebude schopná zaplatiť školné zodpovedajúce asi piatim tisíckam korún ročne.

Pre zjavne diskriminačný postup zakladateľov novej školy (jej iniciátor a starosta mesta sa na začiatku sporu preslávil výrokmi o nemožnosti spolužitia rôznych kultúr) zasiahla štátna administratíva. Odmietla škole vydať potrebné povolenia, a tak vlani nemohli začať s činnosťou. „Zriadenie nadačnej školy rozhodne odmietame,“ povedala Viktória Mohácsová, zmocnenkyňa ministerstva školstva pre rómske záležitosti.

Nadačná škola však po formálnej stránke splnila všetky právne podmienky a úmysel diskriminácie bolo dosť ťažké dokázať. Na začiatku augusta tohto roku napokon prišli chýbajúce povolenia a v pondelok slávnostne začala školský rok.

SkryťVypnúť reklamu

Jej riaditeľka Ibolya Tóthová počas sporu stále tvrdila, že budú do školy prijímať deti bez rozdielu podľa toho, ako prídu. Pravda je však iná. S pomocou nadácie Otvorenej spoločnosti zabezpečili rómski rodičia pre asi stovku svojich detí požadované ročné školné. Keď však prišli na oficiálne oznámený termín zápisu, vysvitlo, že je prevažná väčšina miest v škole už obsadená. Podľa riaditeľky sa väčšina žiakov do nadačnej školy prehlásila ešte počas roka. To by však znamenalo, že sa hlásili do školy, ktorá nemala povolenie na činnosť. Pravdepodobnejšie je, že prihlášky vyzbierali na uzavretom stretnutí vybraných rodičov v auguste, z ktorého rodičia nabádaní riaditeľkou viac-menej násilím vyhodili prítomných novinárov.

Výsledkom je, že do novej školy až na nepatrné výnimky chodia iba deti bielych rodičov. Prihlášky rómskych rodičov vedenie školy odmietlo aj napriek tomu, že plánovaný stav 250 žiakov zďaleka nie je naplnený.

SkryťVypnúť reklamu

„Nadačná škola by mala dostať šancu na to, aby dokázala, že nie je rasistická,“ tvrdila pred začiatkom školského roka maďarská ministerka pre rovnosť šancí Katalin Lévaiová. Podľa kritikov však škola práve túto šancu počas posledného mesiaca premárnila.

PETER MORVAY

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 10 164
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 425
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 898
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 447
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 2 721
  6. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 538
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 377
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 222
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu