
V takomto balení sa marihuana objaví v lekárňach. FOTO – REUTERS
doteraz voľne prístupná v tzv. coffee shopoch, jej lekárenský predaj je svetovou raritou.
Dostať sa k „liečivej“ marihuane nebude ľahké. Pacient ju dostane len na odporúčanie lekára, keď už zlyhajú bežné liečebné postupy. K receptu musí byť pripojený sprievodný list, ktorý vysvetlí účel použitia.
Krátky je i výpočet chorôb, ktoré možno marihuanou liečiť: rakovina, nechutenstvo u chorých na AIDS alebo strnulosť postihnutých sklerózou multiplex. Hromadné návštevy lekární, kde by sa dala kedykoľvek nakúpiť „mariška“, tak zrejme nehrozia. Willem Scholten, predseda Útvaru pre lekárenské využitie konope, ktorý je zvláštnym oddelením ministerstva zdravotníctva, si napriek tomu myslí, že „ide o historický krok“.
Samo ministerstvo však priznáva, že nový zákon len potvrdzuje trend, ktorý už v Holandsku pretrváva niekoľko rokov. „Lekári predpisujú marihuanu pacientom tak či tak, a keďže mnoho ľudí ju užíva zo zdravotných dôvodov, budeme to kontrolovať,“ hovorí pre agentúru AP hovorca ministerstva zdravotníctva Bas Kuik. V súčasnosti ju údajne užíva asi 7-tisíc Holanďanov, po zavedení zákona by ich mal byť podľa hovorcu dvojnásobok.
K dispozícii budú mať 1650 lekární. Päťgramové dózy, v ktorých sa bude liek predávať, bude môcť pacientom odporučiť 80 nemocníc a 400 lekárov. Obmedzené bude aj množstvo „účinnej“ látky v rastline. Holandská marihuana v tomto dlhodobo vyniká. Kým miestny produkt ho obsahuje až 15 percent, dovážaný menej ako sedem percent.
Výrobcovia budú ponúkať dva druhy marihuany. Prvý, slabší, vytiahne z vrecka chorého 40 eur za päť gramov, druhý silnejší je o desať eur drahší. Je to teda podstatne viac ako cena v cofee shopoch, kde gram stojí od piatich do šiestich eur.
Zatiaľ môžu lekárne odoberať liečivú látku od dvoch oficiálne povolených výrobcov. Očakáva sa však, že do konca roka dostanú licenciu na marihuanovú produkciu i ďalšie firmy. Lekáreň sa potom sama rozhodne, ktorého dodávateľa si vyberie. Na kvalitu, balenie a distribúciu však bude dohliadať ministerstvo, ktoré odporúča i spôsob užitia. Ideálny je vraj čaj alebo sprej.
Účinnosť takto aplikovanej látky však zatiaľ nepotvrdili nijaké výskumy. Vedia to i ministerskí úradníci: „Nie sú žiadne dôkazy, že to funguje. Avšak opakované užívanie dokazuje, že taký účinok existuje,“ tvrdí Kuik.
No nie všetci lekári s ním súhlasia. Podľa niektorých marihuana nepomáha ani v jednej forme, naopak, zvyšuje riziko vzniku depresií a schizofrénie.