Tohto roku školy zo všetkých kútov Slovenska hrozili, že začiatok školského roka je pre nedostatok peňazí ohrozený. Odborári aj parlamentný výbor pre vzdelanie a vedu vypočítali, že školstvu chýba na poriadne fungovanie približne 1,1 miliardy korún. Toľko preto žiadali od vlády. Ministerstvo financií však vypočítalo, že školstvu bude stačiť 900 miliónov korún. 16. augusta nakoniec vláda schválila, že školy dostanú 760 miliónov – čiže iba niečo vyše polovice sumy, ktorú žiadali.
Peniaze v týchto dňoch putujú ku školám, kam by mali doraziť 15. septembra.
Podľa niektorých tento balík bude stačiť, aby školský rok nebol ohrozený. Milan Vachula, podpredseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy však hovorí, že sa to ukáže až v novembri-decembri: „Niektorí riaditelia škôl nám hovoria, že peniaze im vyjdú do novembra. Ďalší tvrdia že z nich vyjdú, ale s odretými ušami a nesmie sa nič pokaziť. Ak by pre jednotlivé školy boli prostriedky objektívne rozdelené a prišli by včas, tak na prežitie, ale nie na rozvoj, by stačili.“
Za veľký problém považujú odborári i to, že príspevkové organizácie stredné odborné učilištia a ďalšie školské zariadenia tieto prostriedky nedostanú. „A ja by som bol veľmi nerád, keby sa školy ocitli v tej situácii ako teraz nemocnice, že im vypínajú telefóny a odpájajú ich od médií,“ hovorí Vachula.
Zamestnanci školstva nie sú spokojní ani s riešením ich ďalších problémov, čo dokazuje aj fakt, že sa zapoja do ostrého hodinového celoštátneho štrajku, ktorý Konfederácia odborových zväzov vyhlásila na 26. septembra (od 8.00 do 9.00.). Jedným z dôvodov štrajku totiž budú aj vládou predložené reformy v daňovej, sociálnej i dôchodkovej oblasti, ktoré sa prirodzene dotknú aj učiteľov.
„Ministerstvo práce nás obvinilo z falošnej solidarity ku KOZ. Ale aj učiteľ, ktorý dostáva plat, pôjde do dôchodku, bude musieť ísť na péenku a bude znášať zvýšenie cien spôsobené rozhodnutiami vlády. Preto aj delegáti školstva na sneme KOZ hlasovali, že učitelia sa zúčastnia na štrajku, ak vyjednávanie nepokročí.“
Konfederácia odborových zväzov trvá aj na tom, že školstvu hrozí aj časovo neobmedzený štrajk, pokiaľ nebude podpísaná Kolektívna dohoda na rok 2004.
(sr)