Afrofrancúzka Eunice Barberová, rodáčka z metropoly Sierry Leone Freetownu, je vraj nestála - pomaly prípad pre psychiatra. V sobotu však obyvateľka Reimsu, francúzska občianka od roku 1999 ukázala bojovnosť, ktorá sa nevidí. V nervy drásajúcom súboji so striebornou edmontonskou medailistkou, 27-ročnou Ruskou Tatianou Kotovovou po troch sériách viedla.
Potom skočila diaľkarská špecialistka žijúca v Moskve 656 cm, čo bolo v danom okamihu kľúčové, lebo obe atlétky mali na konte 674 cm. Barberová, hlavným povolaním sedembojárka, mala poslednú šancu. „Futbalové povzbudzovanie Eunice, Eunice ma najskôr znepokojovalo. Bola som šancou našej veľkej krajiny. Postupne mi skvelí diváci vliali sily, ktoré rozhodli. Na záverečný pokus celej súťaže som nastupovala ako v tranze. Sto ráz som si opakovala - neriskuj, iba sa poriadne odraz. Vyšlo to. Rozplakala som sa od šťastia.“
Berberová bola domácim tromfom v sedemboji. Vyhrala v tejto disciplíne MS 1999 v Seville. Na olympiáde v Sydney nedokončila, na predchádzajúcich MS v Edmontone po dvoch disciplínach viedla s vysokým náskokom. V guli mala dva prešľapy. V treťom nezmyselne riskovala, vrhla ďaleko, ale rukou sa dotkla zeme mimo kruhu. Odstúpila. Francúzi vtedy písali o žene bez vôle.
Eunice je africkou rekordérkou na 100 m prek. - 12,78 m i v sedemboji 6416 b., francúzskou v sedemboji 6881 b a v diaľke 701 cm. Vo viacboji ju v Paríži zmietlo švédske dievčatko Carolina Klüftová. S druhým miestom bola nespokojná. Barberová prešla v tejto sezóne do amerického Saint Louis k trénerskému mágovi Bobovi Kerseemu, koučovi manželky Jackie, svetovej rekordérky vo viacboji (7291 m), legende tejto disciplíny i diaľky. Bob pripravoval i ďalšiu osobnosť kráľovnej športov, žiaľ, už nebohú prvú dámu svetového šprintu všetkých čias Florence Griffithovú-Joynerovú s nedostižnými časmi: 100 m - 10,49 s, 200 m - 21,34 s.
„S Bobom je drina. Nič neodpustí. Sprvoti som si nevedela zvyknúť. Časom zisťujem, že tie neuveriteľne tvrdé tréningy, ale i zaujímavé metódy nenudia. Aj keď bývam na smrť ukonaná. Bez tejto námahy by som dnes neprežívala vrchol šťastia a neplakala by som ako maličká Afričanka, ktorá dostala prvú bábiku,“ nadchýnala sa 28-ročná Barberová.
Francúzi písali o atlétke so železnou vôľou. Vyhrala im prvé zlato.