Whitová v dopingovom podozrení

V sobotu bol atletický Paríž hore nohami. Domáci získali v priebehu necelej polhodiny dve zlaté medaily. Najprv sedembojárska strieborná medailistka z minulej nedele Eunice Barberová vyhrala diaľkarské zlato posledným pokusom 699 cm. Vzápätí triumfovalo .


FOTO - ČTK/AP


V sobotu bol atletický Paríž hore nohami. Domáci získali v priebehu necelej polhodiny dve zlaté medaily. Najprv sedembojárska strieborná medailistka z minulej nedele Eunice Barberová vyhrala diaľkarské zlato posledným pokusom 699 cm. Vzápätí triumfovalo ženské šprintérske kvarteto trikolóry. Francúzky bežali o päť stotín rýchlejšie ako Američanky, ktoré súťažili bez svojej dvojnásobnej zlatej z MS 2003 (100 m i 200 m) Kelli Whitovej (na snímke).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Malo to svoju príčinu. Správy vo francúzskych médiách, že Kalifornčanka dopovala, spustili vodopád dohadov, tlačoviek, úvah, hypotéz. V piatok Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) ešte mlčala, ale domáci novinári to vysnorili. Američanke našli po víťaznom behu na sto metrov (v nedeľu 24. augusta, výsledok vzorky bol známy v piatok) stopy po psychostimulante modafilíne. Ten momentálne nie je na zozname zakázaných látok (IAAF na podnet váženej Svetovej antidopingovej agentúry WADA ho vlani vyškrtla, ale vraj ho majú vrátiť na čiernu listinu). IAAF pozitívny test potvrdila, Whitová veľmi vzácne nič nepoprela.

SkryťVypnúť reklamu

Pokračovanie precedensu zo Salt Lake City?

Otáznik prípadu kľúčovo znie - je modafilín dopingom? Ak áno, ide o takzvanú mäkkú alebo tvrdú drogu? WADA, lekári, IAAF majú o čom diskutovať. Čierny Peter je v rukách americkej atletickej federácie (USTAF), ktorá môže i nemusí Whitovú diskvalifikovať. Čo ak to neurobí? Zodpovednosť preberie IAAF. Nielen v právnickom americkom precedensovom raji šikovných advokátov, ale na celom svete, sa atléti aj v menej sporných prípadoch súdia. A IAAF často prehráva a vysolí vysoké odškodné.

Na olympiáde v Salt Lake City promptne dištancovali lyžiarske esá Španiela Mühlegga, Lazutinovú, Danilovovú. Našli im stopy darbopoetínu, substanciu veľmi príbuznú krvnému derivátu EPO (to je tvrdý doping ako hrom), ktorý tiež nebol na zozname. Komisári využili klauzulu: „EPO a jemu príbuzné látky.“

SkryťVypnúť reklamu

Kelli nič nepopiera

Whitová používa provigil (obsahuje modifilín) preventívne z času na čas zo zdravotných dôvodov. Jej rodina trpí dedičnou chorobou (podľa zásad etiky ju neoznačila). Na sobotnej večernej tlačovke Kelli najskôr rozrušene čítala čosi ako komuniké. Na otázky už odpovedala pokojne a jednoznačne. „Provigil som brala. Nemala som ani potuchy, že obsahuje niečo nedovolené. Vedela som, že modifilín nie je na zozname zakázaných prostriedkov,“ čítala Kalifornčanka ešte z papiera.

Whitová celý čas v Paríži prízvukovala, že sa necíti v dobrej kondícii. Sťažovala sa na neurčité bolesti, ktoré pripisovala častým migrénam. Provigil je liek aj proti depresiám. Kľúčovo je to stimulant udržujúci človeka v strehu, odstraňujúci malátnosť, podporujúci čulosť organizmu.

SkryťVypnúť reklamu

Guliari, ani náš Milan Haborák, vôbec netaja, že medzi rannou kvalifikáciu a večerným finále sa udržujú nabudení takýmito prostriedkami (Slovák im hovorí vtipne - ježovidlá). Prečo užívala v Paríži provigil Whitová? „Hovorila som svojmu lekárovi, že nie som vo svojej koži. Predpísal mi ho.“ Bol to oficiálny lekár výpravy USA? „Nie, môj osobný Brian Goldman.“ A to je háčik i tieň.

Mala to oznámiť vopred

Generálny sekretár IAAF István Gyulai zdôraznil: „Ak by Whitová povedala, že potrebuje užívať podobný prostriedok, nebol problém po prešetrení stavu jej ho povoliť. Keďže to neurobila, stavia ju to do zlého svetla.“ Kelli zopakovala: „Čo som mala oznamovať, veď som nebrala nič zakázané.“ Provigil sa vyrába vo Francúzsku od roku 1994, patrí medzi najbežnejšie lieky. Zásadne na predpis. V USA je v niektorých štátoch dostupný aj voľne.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo ste nenastúpili v štafete? znela ďalšia otázka. „V rozbehoch je u nás zvykom, že jednotku šetria. Napokon som absolvovala sériu behov na stovke i dvojstovke a bola som riadne vyčerpaná. Finále som túžila bežať. Keď sa to všetko prevalilo, nechcela som dievčatá ani svoju vlasť pripraviť o medailu. Štart som vzdala po konzultácii s vedením výpravy.“

Mimochodom, členky amerického kvarteta boli na konferencii s medailistkami mimoriadne strohé, očividne zronené. Nik sa ich na prípad Whitová nespýtal.

Whitová chce sezónu dokončiť

Američanka povedala, že sezónu určite dokončí. „Teraz cestujem domov do Kalifornie, ale do konca roka budem určite súťažiť. Nemyslím si, že mi zoberú medaily. Tvrdo som na ne pracovala, zaslúžim si ich. Necítim žiadnu vinu,“ povedala Whitová, ktorá negatívne prešla viacerými testmi v USA i na mítingu Zlatej ligy v Osle. Čo je z tohto hľadiska azda najpodstatnejšie - aj 8. augusta v Londýne na Super Grand Prix.

SkryťVypnúť reklamu

Kelli má na Francúzsko smolu. Vlani na zlatoligovom mítingu práve na Stade de France jej našli stopy trianzionólu (kortikoidy - protizápalové lieky). IAAF tento nález neakceptovala, Whitovú nedištancovala, ale Francúzsko jej udelilo šesťmesačné stop na svojom území. Táto európska veľmoc urobí Američanom zle, keď môže, aj vo vážnejších veciach, ako je ženský šprint.

Ak vôbec - mäkký či tvrdý doping?

Súčasný prísny boj atlétov proti dopingu dáva tušiť, že Whitovej priestupok sa bez trestu neobíde. „Všetko treba riadne prešetriť, vec neukončíme unáhlene. Vedci budú musieť vlastne určiť, kam modafilín zaradiť,“ povedal viceprezident IAAF Švéd Arne Ljungqvist. Ak by odborníci usúdili, že ide o „tvrdý prípravok“, ako sú napríklad anaboliká či EPO, čaká Američanku dvojročný dištanc. Indície naznačujú, že pôjde asi o „mäkký doping“, ako napríklad stimulant efedrín. Vtedy je sadzba od napomenutia po trojmesačný zákaz. Pravdepodobný je prvý prípad. Whitová však iste aj potom príde o dve zlaté, historické double i 120-tisíc dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  5. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  2. Čo vám nikto nepovedal o kráse, materstve a ADHD dospelých
  3. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať?
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  6. Príďte do Piešťan na oslavy 80. výročia víťazstva nad fašizmom
  7. Víno z LESOV SR žiari: Úspech na Vienale 2024
  8. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 243
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 825
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 228
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 893
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 3 359
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 3 074
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 3 023
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 040
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu