
Na archívnej snímke z nedávnej minulosti sú vyradené ruské atómové ponorky prvej generácie. V popredí ponorka triedy November, ku ktorej patrila i potopená K-159. Ruský minister obrany Sergej Ivanov navštívil v nemocnici nadporučíka Maxima Tsibulského, ktorý ako jediný nehodu prežil. FOTO - TASR/EPA/AFP
MOSKVA - Tri roky po najhoršej katastrofe v dejinách ruského námorníctva - potopení jadrovej ponorky Kursk, pri ktorom zahynulo všetkých 118 námorníkov na palube - pohltilo v sobotu Barentsovo more ďalšie podmorské plavidlo. Pod vodou tentoraz skončila vyradená jadrová ponorka K-159, v ktorej sa v čase katastrofy nachádzalo 10 námorníkov. Zachrániť sa podarilo len jedného z nich.
Ponorka, vyrobená pred štyridsiatimi rokmi a vyradená v roku 1989, sa potopila počas prepravy zo základne Gremicha do doku v prístave Poľarnyj, kde ju čakala demontáž. Štyri pontóny, na ktorých ponorku ťahali, sa však po vypuknutí búrky odtrhli. K-159 sa následne prevrátila a klesla do hĺbky 238 metrov.
Ruský minister obrany Sergej Ivanov, ktorý ešte v sobotu navštívil miesto nešťastia, označil za hlavnú príčinu havárie ľahkomyseľnosť a tradičné ruské spoliehanie sa na „ono to nejako dopadne“. „Táto mimoriadna udalosť znovu potvrdzuje jednoduchú pravdu, že všetky pokyny a rozkazy treba brať vážne.“
Predstavitelia Severnej flotily, ktorí boli za presun ponorky zodpovední, totiž podľa okamžitých zistení ruskej vojenskej prokuratúry porušili hneď niekoľko predpisov. Ivanov preto ešte v deň havárie oznámil, že odvolal kapitána druhého stupňa Sergeja Žemčužnova. „Veľmi dôkladne to vyšetríme, a to nezávisle od funkcií a hodností. Spoločne s objektívnymi okolnosťami, ako je búrka na mori a vek ponorky, sú zjavné i subjektívne dôvody. Pri ťahaní lode došlo nepochybne k porušeniu technických noriem a nepodnikli sa operatívne opatrenia po tom, ako sa odtrhli pontóny,“ uviedol Ivanov.
Pôvodne uvádzaný čas havárie 4.00 h moskovského času sa totiž neskôr ukázal ako nepresný. Velenie flotily vraj o katastrofe vedelo už takmer pol druha hodiny predtým, no vrtuľníky, ktoré vyslalo na záchranu posádky, údajne omylom objavili inú ponorku, ktorú tiež presúvali do doku. Piloti oznámili, že ide o planý poplach, a vrátili sa na základňu.
Z desiatich členov posádky sa tak podarilo zachrániť iba jedného námorníka. Jeho zdravotný stav je podľa vojenských zdrojov uspokojivý a vypočúva ho vojenská prokuratúra ako svedka. Okrem neho sa podarilo vytiahnuť ešte dve mŕtve telá. Zvyšných sedem námorníkov napriek pokračujúcim záchranným prácam dovčera večera zatiaľ nenašli. Armádne zdroje však oznámili, že nehrozí jadrová katastrofa, pretože dva reaktory umiestnené na palube boli odstavené a nenachádzali sa na nej ani zbrane.
ALEXANDRA MALACHOVSKÁ, čtk