y premiér Jean-Pierre Raffarin má za sebou pekelné leto.
Minulý týždeň sa stretol v Bruseli s európskymi komisármi. Snažil sa ich presvedčiť, že francúzsky rozpočet sa v roku 2006 vráti pod hranicu troch percent verejného deficitu. Ekonomická situácia v krajine sa v lete prudko zhoršila, počet nezamestnaných môže už na jeseň prekročiť psychologickú hranicu 10 percent. Raffarin znepokojenému Romanovi Prodimu vysvetlil, že jeho prioritou je obnovenie hospodárskeho rastu v krajine. Až potom sa bude pravicovo-centristická vláda snažiť o dodržiavanie maastrichtských kritérií.
Tlač premiéra obviňuje z úplnej neschopnosti, ktorá sa mala prejaviť počas horúčav. Asi 13-tisíc obetí horúčav je dôkazom, že starostlivosť o túto skupinu ľudí zlyháva. Situácia bola tradične najhoršia v Paríži, ale v poriadkumilovnom Alsasku nezaznamenali nijaký veľký nárast úmrtí.
Raffarin oznámil, že vláda uvažuje o zriadení fondu pre starých ľudí. Pre vládu je čoraz ťažšie nájsť peniaze na riešenie krízových situácií, a preto sa začala zaoberať myšlienkou zrušiť jeden deň pracovného voľna. Pôjde o júnový sviatok zoslania Ducha. Peniaze získané z odvodov a produktivity by mali slúžiť ako základný kapitál špeciálneho fondu pre starých ľudí. Inšpiráciou bolo Nemecko, ktoré v roku 1995 zrušilo novembrový luteránsky sviatok Pokánia. Napriek ústretovosti katolíckej cirkvi voči návrhu na zrušenie sviatku sa za jeho zachovanie postavili odbory a ľavica. Hoci ľudia cítia s obeťami tepla a až 81 percent Francúzov by išlo pracovať aj v deň pracovného voľna, dajú sa pri rušení sviatku ešte očakávať komplikácie.
Michal Havran ml. Štrasburg pre SME