diktátora Roberta Mugabeho.
Neokoloniálny kolos s 25 izbami a rovnakým počtom kúpeľní stojí v exkluzívnom belošskom predmestí Borrowdale Brooke, asi 24 kilometrov od centra Harare. Náklady na hrubú stavbu sa odhadujú na 5,8 milióna dolárov.
Celkový rozpočet vo výške 9,4 milióna dolárov však nepočíta s nábytkom. Stavbu realizuje srbská firma Energoproject. Väčšina stavebného materiálu pochádza zo susednej Juhoafrickej republiky. Na zozname je aj taliansky mramor a francúzske doplnky.
„Palác“, ako novostavbu tituluje nezávislá tlač v Zimbabwe, je trikrát väčší ako oficiálna vládna rezidencia State House v Harare, kde okrem Mugabeho rodiny sídli aj prezidentská kancelária.
Juhoafrickému týždenníku Sunday Times, ktorý napriek obmedzenému prístupu k palácu získal niekoľko unikátnych leteckých záberov, stavba pripomína „stredne veľký päťhviezdičkový hotel v Johannesburgu“.
Ak v provládnom denníku Herald o novej rezidencii nie je ani zmienka, v nezávislej tlači palác zapĺňa celé stránky. Denník Daily News odmieta úvahy o paláci ako o Mugabeho budúcom „domove dôchodcov“.
„Priľahlé telekomunikačné stredisko s masívnym satelitom a heliport dokazujú, že Mugabe bude Zimbabwe v budúcnosti vládnuť zo súkromnej rezidencie,“ napísal Daily News. Diktátor tým podľa denníka len potvrdí, že jeho vláde po minuloročných zmanipulovaných prezidentských voľbách chýba akákoľvek legitimita.
Profesor John Makumbe z hararskej pobočky Transparency International sa na stránkach Daily News opýtal, z akých prostriedkov Mugabe financuje palác, keď jeho ročný (a v Zimbabwe v tejto chvíli suverénne najvyšší) príjem nepresahuje 23-tisíc dolárov.
Odpoveďou môže byť diktátorova známa a od minulého roku trestná prezývka Robber (zlodej) - namiesto Robert - Mugabe. Z rovnakých zdrojov ako palác boli v minulosti financované aj Mugabeho sídla vo vidieckych centrách Zvimbi a Chivu.
Nezávislú tlač v Zimbabwe okrem paláca zamestnáva ekonomická kríza. Inflácia minulý týždeň oficiálne prekročila 400-percentný prah. Režim navyše dereguloval cenu nedostatkového benzínu. Tento krok palivo na trhu zdražil o 500 percent.
Od minulého týždňa sú v Zimbabwe realitou aj dlhé výpadky elektriny. Siahla po nich juhoafrická elektrárenská spoločnosť Eskom, ktorej Mugabeho nesolventný režim dlží vyše 90 miliónov dolárov.
Autor: Roman Lipták, Pretória pre SME