
„Nemám hrob svojich rodičov, mám len masový hrob 747 ľudí,“ povedal A. Breuer (na snímke). FOTO TASR - JOZEF ĎURNÍK
KREMNIČKA, BANSKÁ BYSTRICA - Podpredseda izraelského parlamentu a vedúci skupiny izraelsko-slovenského priateľstva Yossi Katz je rád, že sa mohol zúčastniť na včerajšom pamätnom dni holokaustu a rasového násilia. Povedal to včera za účasti prezidenta Rudolfa Schustera počas pietneho aktu v Kremničke pri Banskej Bystrici.
„Slovensko bolo domovom desiatok tisíc Židov, napriek tomu nemáme hroby, kde by sme mohli plakať a povedať kaddiš. Máme len pamäť a tá nesmie byť vymazaná,“ dodal Katz, ktorý zároveň poďakoval všetkým Slovákom, ktorí zachraňovali Židov.
V tejto súvislosti ministerstvo pôšt predstavilo v Múzeu SNP známku „Spravodlivým medzi národmi“, ktorá je venovaná práve Nežidom, ktorí pomáhali počas holokaustu.
Sviečky rodičom, ale aj všetkým zavraždeným v Kremničke zapálil aj Alexander Breuer.
Telá jeho rodičov po odkrytí najväčšieho masového hrobu na Slovensku našli v objatí. „Nemám hrob svojich rodičov, mám len masový hrob 747 ľudí,“ povedal A. Breuer.
Yossi Katz počas prejavu vyjadril presvedčenie, že práve Slovensko pochopí, prečo sa Izrael snaží zabezpečiť pokračovanie svojej fyzickej a morálnej existencie: „Poznali ste toľko vojen, zažili ste toľko tragédií, aj vaša krajina bola roztrhnutá. Isto pochopíte, prečo tak starostlivo strážime svoju domovinu.“
Situáciu v Izraeli označil za dni bolesti a utrpenia, pripustil však, že aj Palestína pochováva obete pokračujúceho násilia. „Dúfali sme, že sny o mieri s palestínskymi kolegami sa uskutočnia, ale asi sa to nepodarí. Dospeli sme k mŕtvemu bodu, keď pochovávame stále viac obetí terorizmu.“ Za skutočný test označil Katz test krvi. Len keď sa prestane prelievať, mier sa stane realitou.
Prezident Schuster povedal, že holokaust si treba pripomínať a vyzval, aby sa pracovalo s mládežou, aby sa sprísnili tresty a zmenili sa „slabé“ zákony. Ak sa to nestane, upozornil, že raz sa môžeme pred svetom hanbiť.
Podľa Schustera by však Slovensko v dnešnom prístupe k holokaustu mohlo byť príkladom aj pre ostatné krajiny.
DANIEL VRAŽDA