ckej strany (PSDB) César Maia. Netreba vari dodávať, že spôsobil obrovský hurhaj. Už len preto, že doteraz historici uvádzali ako miesto „stretávania sa čílskej pravicovej elity“ veľvyslanectvo USA.
Čílska armádna a politická špička sa na brazílskej pôde v Santiagu de Chile podľa Maiu stretávala iba krátko pred prevratom generála Augusta Pinocheta v septembri 1973. Tí bohatší si u brazílskych diplomatov cennosti odkladali, pretože sa obávali konfiškácie zo strany marxistických nadšencov vtedajšieho čílskeho prezidenta Salvadora Allendeho. Vojaci tam pripravovali prevrat.
„Pred 28 rokmi brazílske veľvyslanectvo v Chile zneuctilo tradíciu našej diplomacie,“ dodal Maia na adresu ministerstva zahraničných vecí, na ktoré boli vždy Brazílčania hrdí. Krajine samby a karnevalu vyrazil dych. Maia totiž text zverejnil 7. septembra - v deň osláv brazílskej nezávislosti.
„Tí, čo tam vtedy pracovali, si pamätajú, že pre našu vlasť najdôležitejší sviatok Pinochet zneužil na to, aby konšpiroval a pripravil prevrat,“ posťažoval sa Maia, vplyvný predstaviteľ PSDB, ktorej členom je aj prezident Fernando Henrique Cardoso. „Na prízemí našej ambasády pripravovali vojenský prevrat a o poschodie vyššie sa oslavoval 7. september,“ dodal Maia.
Prízemie budovy podľa neho poskytlo priestory na prípravu násilných akcií, ktoré sa udiali o štyri dni neskôr. Armádni velitelia predstierali, že idú na klasický diplomatický kokteil, „pripravovali sa však na vojenský puč 11. septembra 1973“, po ktorom miláčik Sovietov - prezident Salvador Allende - spáchal samovraždu. Maia preto brazílsku diplomaciu, ktorá sa zatiaľ na reakciu nezmohla, obviňuje „zo zasahovania do záležitostí iného štátu“.
„Očití svedkovia si pamätajú, že vtedajší brazílsky veľvyslanec odišiel do jedného z elitných diplomatických klubov v Santiagu a na „plné hrdlo zakričal, že sme zvíťazili“, napísal Maia, mimochodom niekdajší militantný ľavičiar, ktorý strávil, tak ako aj Cardoso, časť svojho života v čílskom exile počas brazílskej diktatúry v rokoch 1964 - 1985. Neskôr sa oženil s Čiľankou, ktorá musela počas pinochetovskej diktatúry emigrovať do Brazílie.
JURAJ TOMAGA