„Mnohí neverili, že bude možné dosiahnuť konsenzus, ale my sme to dokázali,“ povedala Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Mary Robinsonová, ktorá konferencii predsedala. Záverečnú deklaráciu privítal aj generálny tajomník OSN Kofi Annan. Súčasne však vyjadril ľútosť nad tým, že fórum poznačili „bolestivé“ nedorozumenia. Zvlášť pokiaľ ide o otázku Blízkeho východu. „Je jasné, že všetci musíme ťažiť z tejto skúsenosti. Musíme zistiť, čím nás môže poučiť,“ konštatoval šéf OSN v oficiálnom vyhlásení.
Delegáti sa v záverečnom dokumente zhodli na globálnom rámcovom pláne pre boj s diskrimináciou. Podľa agentúry AP „uznali“ tiež ťažké postavenie Palestínčanov usilujúcich sa o nezávislý štát a odsúdili otroctvo a kolonializmus. Delegácie schválili dva dokumenty - deklaráciu princípov a akčný plán pre boj s diskrimináciou.
Ani kompromisný text, z ktorého vypadli zjavne protiizraelské pasáže, však neuspokojil všetky krajiny. Revezervovanosť vyjadrila na jednej strane Kanada či Austrália a na druhej napríklad Sýria a Irán.
Sklamanie vyjadrili Spojené štáty, ktoré z konferencie minulý pondelok odišli. „Sme si istí, že náš odchod bol správnym opatrením. Zároveň dúfame, že rozhodnutie malo určitý vplyv na dosiahnutie lepšieho, ale stále kazového výsledku,“ povedala hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Susan Pittmanová. (reuters, čtk)