Konferencia o rasizme sa neskončila úspechom

Svetovej konferencii OSN proti rasizmu sa v Durbane na poslednú chvíľu podarilo dosiahnuť kompromis. Jej účastníci však svojím správaním svetu predviedli viac rasizmu, xenofóbie a netolerancie ako všetky historické dokumenty a hodnotiace správy, ktoré ...


Konferenciu o rasizme považuje juhoafrická ministerka zahraničných vecí Nkozasana Dhlamini-Zumaová a vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Mary Robinsonová za úspech. Mnohí si to však nemyslia. FOTO - REUTERS



Svetovej konferencii OSN proti rasizmu sa v Durbane na poslednú chvíľu podarilo dosiahnuť kompromis. Jej účastníci však svojím správaním svetu predviedli viac rasizmu, xenofóbie a netolerancie ako všetky historické dokumenty a hodnotiace správy, ktoré počas minulého týždňa predniesli z hlavnej tribúny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Konsenzus v Durbane chýbal od samého začiatku, lebo delegáti ním neplytvali ani na prípravnom zasadaní v júni v Ženeve. Tam sa na program dostali reparácie za transatlantické otroctvo a izraelská okupácia Palestíny. Obidve položky zostali nevyriešené až do piatku, keď sa oficiálne durbanská konferencia skončila. Ku kompromisu sa delegáti dopracovali až v sobotu v nadstavenom čase.

Západ verzus tretí svet

Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Mary Robinsonová, ktorá konferencii predsedala, sa sporné body pokúsila preklenúť, alebo aspoň odložiť úvodným seminárom o rasizme. Nepodarilo sa. Priepasť medzi západnými sociologickými analýzami a rasistickými evanjeliami podľa Fidela Castra, Muamara Kaddáfího, islamských mulláhov a afroamerickej loby nikdy predtým nebola väčšia.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa pozorovateľov tu išlo o dve rozdielne životné koncepcie: Západ uvažuje pragmaticky a konštruktívne, pričom sa pozerá do budúcnosti. Tretí svet naopak žije v zajatí klasického marxizmu a myslí v medziach nulových súčtov, prerozdeľovania bohatstva a rôznych Brandtových čiar, ktoré svet rozdeľujú na bohatý (belošský) sever a chudobný (černošský) juh.

Socialistickú priemernosť tretieho sveta nepochybne prezradili jeho priority. Odškodnenie za historicky premlčaný obchod s otrokmi a antisionistická agenda mohli byť len výrazom frustrácie Arabov a Afričanov z demokratického a prosperujúceho Západu, ktorý na Blízkom východe symbolizuje židovský štát.

Diktátori za ľudské práva

Pozoruhodná bola aj celosvetová starosť o blaho Palestínčanov. Dojímavá bola tým, že ju najhlučnejšie vyjadrili politici, ktorí ľudské práva a občianske slobody zásadne nerešpektujú ani doma. Menej dojímavé bolo ich odhodlanie bojovať za slobodu prostredníctvom medzinárodného terorizmu. Ten v kontexte blízkovýchodného konfliktu nezávislej Palestíne nastavuje hlavnú prekážku.

SkryťVypnúť reklamu

V Durbane sa arabské a islamské krajiny veľkodušne obmedzili na slovné invektívy. V predvečer konferencie proti rasizmu, xenofóbii a netolerancii mesto zaplavili protižidovskými pamfletmi. Vyvrcholením mala byť ich verzia záverečnej deklarácie. Holokaust v nej označili za ‘židovskú lož‘, sionizmus prirovnali k apartheidu a Izrael ‘usvedčili‘ z genocídy na okupovaných palestínskych územiach.

Západné médiá, ako britský denník The Times, si nemohli nev-šimnúť, že v deklarácii chýbala akákoľvek zmienka o čínskej diskriminácii v Tibete, novodobom otroctve v Sudáne, stredovekej diktatúre Talibanu v Afganistane či o dvestopäťdesiatich miliónoch ‘nedotknuteľných‘, ktorí žijú v spoločenskom suteréne Indie.

Otrocké grotesky

Militantný arabský slovník si vzapätí osvojili aj africké krajiny. Bývalé koloniálne mocnosti po stopäťdesiatich rokoch požiadali o ospravedlnenie a materiálne odškodnenie za otroctvo. Diskutabilné žiadosti nevyhnutne sprevádzali grotesky. Americký minister zahraničných vecí Colin Powell sa správne opýtal, či by ako Afroameričan a súčasne člen americkej vlády mal reparácie zaplatiť, alebo dostať. Hosťujúcej Južnej Afrike sa jej vlastná žiadosť vrátila na stôl ako bumerang, keď ju o odškodnenie za nezákonnú okupáciu v rokoch 1948 - 1990 požiadala susedná Namíbia.

SkryťVypnúť reklamu

Neuspokojivý kompromis

Konečné riešenie, ktoré sa v tejto otázke rovnako ako v kauze Izrael verzus Palestínčania podarilo dosiahnuť v sobotu, bolo také kompromisné, že okrem byrokratov z OSN uspokojilo málokoho.

Záverečná deklarácia Izrael odsudzuje len nepriamo. Ospravedlnenie za otroctvo je formulované tak, aby v budúcnosti nespustilo lavínu individuálnych súdnych procesov. Kto od dokumentu očakával katarktický účinok, sa ho nedočkal.

Konferencia napriek tomu priniesla pozitíva. Izrael sa po Clintonovom kľučkovaní medzi Arafatom a Barakom konečne dozvedel, na čej strane stoja Spojené štáty. Neochotne sa v tomto ohľade vyfarbila aj Európska únia. Ak Západ naozaj stojí za pluralitnou demokraciou a ekonomickým liberalizmom, tak na Blízkom východe môže stáť len za Izraelom.

SkryťVypnúť reklamu

Viac západnej skepsy sa po durbanskej konferencii týka OSN a jej budúcej úlohy vo svete. Ukázalo sa, že pompézne konferencie pod záštitou tejto organizácie poskytujú bezplatné fórum a mediálnu pozornosť nevoleným politikom na úkor volených. Čo je horšie, stávajú sa živými symbolmi všetkého, proti čomu oficiálne bojujú.

PRE SME -

ROMAN LIPTÁK, Pretória

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 731
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 538
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 735
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 540
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 531
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 444
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 053
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 206
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu