
Pulsatila slavica je ozdobou každej skalničky.
FOTO – ARCHÍV
Možnosť výberu podľa farieb rastových foriem je veľká. Musíme však akceptovať nároky skalničiek na svetlo a pôdnu reakciu. Mnohým druhom sa darí len v alkalických pôdach, iné uprednostňujú stanovištia s kyslou pôdou. Ich nárokom vyhovieme tak, že pre skalničky aranžujeme špeciálne políčka na sadenie. Rozličné kamene uložíme do tvaru podkovy a takto vzniknuté miesto vyplníme vhodnou zmesou, ktorá pozostáva z rovnakých dielov zeminy, rašeliny a hrubého štrku. Takto môžeme na jednom záhone pestovať spolu rastliny s rôznymi nárokmi na pôdu. Priepustné stanovištia s rýchlym odtokom vody sa dajú napodobniť aj v skalke, v medzerách medzi kamennými dlaždicami alebo v štrbinách múrov.
Semená skalničiek vyžadujú na klíčenie obdobie dormancie (stimuláciu chladom), preto ich vysievame v zime a vysádzame v lete. Vysokohorské druhy rastú v prírode v rôznych skalných trhlinách, musíme im preto vytvoriť podobné podmienky. Skalničky však môžeme pestovať aj v korytách, v kamenných nádobách a podobne. Na dno nádob treba dať drenážnu vrstvu a na ňu priepustný kompost. Nenáročné skalničky rastú aj v škárach múrov. Vhodné sú najmä suchomilné druhy, ktoré zabalíme do mačiny a na jeseň vsunieme do škár. Vyrežeme kus mačiny, ktorý stačí na obalenie koreňového balu vysádzanej rastliny. Mačinu necháme ležať obrátenú, pokiaľ tráva nezvädne. Potom ju namočíme do vody a obalíme ňou koreňový bal rastliny.
Chodník pôsobí dekoratívne, ak medzi kamenné dlaždice vysadíme skalničky. Pri ukladaní kamenných dlaždíc necháme medzipriestory, ktoré vyplníme vhodnou zeminou.
Keďže skalničky dobre hospodária s vodou, zalievame ich len pri veľmi suchom počasí. Rastliny hnojíme iba vtedy, keď prestali rásť, najskôr však každých päť až šesť rokov. Na hnojenie je vhodná kostná múčka. (lov)