Ibrahim Coulibaly priletel do Paríža, aby si najal profesionálnych žoldnierov. Vodca povstalcov, ktorí sa snažia zosadiť súčasného prezidenta Pobrežia Slonoviny Laurenta Gbagba, si ich najal, aby pripravili na Pobreží Slonoviny prevrat. Francúzska tajná služba DST 11 vojakov aj Ibrahima Coulibalyho chytila.
Coulibaly bol od roku 1999 zapletený do všetkých pokusov o prevrat v tejto západoafrickej republike, ktorá je ekonomicky a politicky závislá od bývalej koloniálnej veľmoci Francúzska.
Vo Francúzsku už dva roky platí nový zákon proti žoldnierstvu. Každá osoba s trvalým pobytom v krajine bez ohľadu na svoju národnosť riskuje, že ak sa zapojí do prípravy žoldnierskych akcií dostane až 5 rokov väzenia a 75-tisíc eur pokuty. Pre organizátorov akcií je trest ešte vyšší, 10 rokov väzenia a 100-tisíc eur pokuty za akýkoľvek pokus najať si na ilegálne operácie žoldnierov.
Francúzsko má v súčasnosti na Pobreží Slonoviny 4000 vojakov, ktorí dohliadajú na dodržiavanie dohôd podpísaných v januári 2003. Príslušníci elitných jednotiek a cudzineckej légie dohliadajú na postupné odzbrojovanie a politické zmierenie medzi skupinou okolo prezidenta Gbagba a povstalcami z Patrotického hnutia Pobrežia Slonoviny.
Dôstojník Coulibaly stál na čele vojenskej vzbury na severe krajiny v septembri 2002. Potom, ako sa zdanlivo rozišiel s viacerými vodcami neúspešných pučistov, oficiálne odišiel zo scény a presťahoval sa do susednej Burkiny Faso.
Francúzska tajná služba ho chytila v poslednom momente na letisku, keď so svojimi žoldniermi nastupoval na pravidelnú linku do hlavného mesta Abidžan.
V čase zatýkania pučistov zabili povstalci prvých francúzskych vojakov v krajine. Napriek počiatočným stratám a situácii, ktorá sa ani po zmarení pokusu o prevrat neustáli, je zrejmé, že Francúzsko bude musieť svoju stabilizačnú úlohu dohrať do konca.
Nejde totiž len o vyhnutie sa krviprelievaniu, ktoré v krajine stále hrozí. Francúzsko si vo svojej tradične diskrétnej mocenskej politike na africkom kontinente chráni predovšetkým svoj vplyv a záujmy. Lojálny prezident Gbagbo si mohol dovoliť poslať do ulíc proti povstalcom zo severu svoje eskadry smrti bez toho, aby Francúzi skutočne proti nemu zasiahli.
Napriek tomu si africká tlač myslí, že pokus o prevrat mohol organizovať francúzsky prezident Chirac. Samozrejme, ide len o špekulácie, no predstavitelia povstalcov aj vlády veľmi dobre vedia, že o osude ich krajiny a ich ďalších afrických susedov sa ešte príliš často a bez mandátu OSN rozhoduje na chodbách Elyzejského paláca.
Autor: MICHAL HAVRAN ml., Štrasburg pre SME