
Iracký muž odchádza z miesta, kde včera vybuchla bomba. Blízko svätyne imáma Alího, jedného z najsvätejších miest šíitskych moslimov v Nadžaffe, po modlitbách explodovala v aute bomba, ktorá zabila najmenej 82 ľudí. Bol medzi nimi aj ajatolláh Muhammad Bakir al Hakím, vodca Najvyššej rady pre islamskú revolúciu v Iraku. FOTO – TASR/AFP
NADŽÁF – Irackí šíiti zažili ďalší útok. V posvätnom meste Nadžáf včera pred mešitou explodoval automobil. Zahynulo najmenej 82 ľudí.
Pri explózii zomrel aj vodca bývalej exilovej šíitskej opozície ajatolláh Muhammad Bakir Hakím, muž známy svojou ochotou spolupracovať s americkou civilnou správou v Iraku.
Záchranári hovoria o vyše 200 zranených, mnoho ľudí zostalo pod troskami zrúteného priečelia mešity a okolitých budov. V ruinách je aj blízka reštaurácia, ktorá bola v čase výbuchu plná.
„Modlil som sa v mešite, keď zadunel výbuch. Vyšiel som na ulicu a všade okolo boli mŕtve telá,“ rozprával očitý svedok Amuri Faleh novinárom. Neďaleko skupina dobrovoľníkov zúrivo prekopávala ruiny s výkrikmi „Boh je veľký!“ „Toto je poníženie všetkých šíitov aj moslimov,“ zakričal jeden z nich.
Šíiti vinia z atentátu Saddámových ľudí a jedným dychom kritizujú amerických veliteľov, že sa nepostarali o bezpečnosť ich chrámov.
Jeden z členov dočasnej vládnej rady Ahmad Šalabí po atentáte kritizoval okupačné sily vedené Spojenými štátmi, že nezaisťujú dostatočnú bezpečnostnú ochranu šíitskemu duchovenstvu a šíitskym svätyniam.
Američania reagovali vyhlásením, že k mešite neposielali vojakov práve preto, že ide o posvätné miesto.
Včerajšia katastrofa osviežila spomienku na prominentného klerika Abdela Madžída al-Choja, ktorého na smrť ubodali krátko po návrate z exilu pred štyrmi mesiacmi práve v Nadžáfe.
K šíitskej vetve islamu sa v Iraku hlási asi 60 percent veriacich. Za Saddámovho režimu boli šíiti často terčom perzekúcie.
Kritika sa zniesla aj na hlavy Američanov v Iraku. Päť Hakímových bratov a najmenej desať ďalších jeho príbuzných zabili v čase Saddámovej vlády ľudia z jeho strany Baas.
Hakím sám strávil 20 rokov v iránskom exile a do krajiny sa vrátil až tento rok.
Už v nedeľu menší výbuch bomby ľahko zranil v kancelárii v Nadžáfe Hakímovo strýka. (zo)