
Poľský chodec Robert Korzeniowski vyhral v Paríži maratón na 50 km v najlepšom čase histórie 3:36:03 h.
FOTO - ČTK/AP
Chodci zachraňujú na parížskom svetovom šampionáte divácke potešenie z prekonaných rekordov. Na dvadsiatke pochodoval najrýchlejšie v histórii Ekvádorčan Jefferson Pérez (1:17,21 h), včera na päťdesiatke legendárny Poliak Robert Korzeniowski (3:36:03 h). Hrdinovia nekonečných krokov na cestách frontálne zaútočili na Medzinárodný olympijský výbor, ktorý špekuľuje klasickú atletickú disciplínu vylúčiť z programu OH.
Poliak z Lubaczówa (nar. 30. júla 1968), obyvateľ spolovice Krakova, spolovice francúzskeho Toucoingu, má rekordov až-až, nielen tento najrýchlejší čas. Na olympiáde v Sydney 2000 vyhral ako jediný v histórii obe trate. Zvíťazil i v Atlante 1996, na MS 1999 a 2001. Vždy na obľúbenejšej päťdesiatke. „Korzen“ je najsympatickejší atlét súčasnosti. Nenápadný, neskutočne zdvorilý. K divákom sa správa s dojemnou pokorou. „Zaslúžia si môj obdiv. Vydržať štyri hodiny pobehovať s poľskou vlajkou, kričať a kričať ‘Korzen‘ je asi také namáhavé, ako chodiť.“ Na parížskom okruhu lietali domáci s trikolórou. Robert je tak trochu i Francúz. Po päťdesiatkovej tortúre neskutočne svieži atlét ďakoval divákom plynulou francúzštinou a potom svojim po poľsky.
Vzorom mu bol Blažek
Robert sa učil u nás. Rok čo rok krúžil na trnavskom a borskomikulášskom okruhu, pozerajúc sa Pribilincovi a Blažekovi na chrbát. Dopochodoval a začal našich majstrov spovedať. „Veľmi som si obľúbil Pavla Blažeka. Skutočne, ako sa má? Počul som, že jeho syn je skvelý chodec. Želám mu veľa šťastia,“ usmial sa Robert zbadajúc slovenskú akreditáciu. „Spočiatku som mal problémy s technikou. Preskákal som toľko diskvalifikácií, že som z toho bol celý chorý. A Pavol chodil tak krásne čistučko. Po tréningoch som si vždy prehrával záznamy jeho štýlu. Skôr priamo ako nepriamo mu za mnohé vďačím. Aj pánovi Benčíkovi, veľkému kamarátovi môjho trénera Kazimierza Kisela,“ rozprával ochotne, akoby vyhral prvú medailu života a mal radosť zo záujmu o svoju osobu.
Charizma - to sa naučiť nedá
Juraj Benčík najprv vystihol Korzeniowského jednou vetou. „Má charizmu ako každý velikán akejkoľvek ľudskej činnosti.“ Potom rozmieňal na drobné: „Pracovitý, cieľavedomý. To, čo si predsavzal, vždy splnil. Do bodky, do posledného kroku. Nič neoklamal, nič si nenapísal iba tak do tréningového denníka, bez toho, že by to skutočne urobil. Intelektuál. Vedel - keď chcem niečo dokázať, musím sa pripravovať vo výškach. Tak sa dokonale naučil po francúzsky. Vo Font Romeu je ako doma. Ani jedno jeho slovo nie je fráza. Nie je suchár, ale nevyhnutnosť športovej životosprávy dodržiava stopercentne. Jeho životná filozofia má hlboký zmysel. Chce byť dobrým. Dobrým ľudsky. Po športovej stránke má jedinú výnimočnosť - šliape neuveriteľne ekonomicky. Nijaký zbytočný pohyb.“