
Katarčan s etiópskymi koreňmi Saif Saaeed Šahín preskakuje vodnú priekopu počas finále behu na 3000 m prekážok, kde sa dočkal zlatej medaily. FOTO - ČTK/AP
z paríža od nášho redaktora Petra fukatschaAtletické „patenty“ sú vládcovsky rozmarné. V niečom správne prísne (napríklad doping), v inom sporné, založené na ľubovôli rozhodcovských tribunálov (trebárs diskvalifikácie po štartoch, prešľapoch, malých vyšliapnutiach z dráhy). Absolútne benevolentné sú v prestupoch z krajiny do krajiny. V žiadnom športe to nie je také jednoduché ako v olympijskom športe číslo jeden. Ak sa dohodne federácia pretekára s novým občianstvom s bývalou krajinou a súhlasí Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF), môže atlét štartovať pod novou vlajkou z voleja.
Štartovali hneď dvaja
katarskí Keňania
Katarčan Saif Saaeed Šahín, víťaz utorkového stíplu, bol ešte pred mesiacom Keňan Stephen Cherono. Rodák z Keiyo (nar. 15. októbra 1982) v najväčšej bežeckej vytrvalostnej zásobárni sveta, náhornej plošine (nad 3000 m nad morom) Nandi Hills, bral prvenstvá na 3000 m prek. na každom významnom tohtoročnom mítingu. Ušlo mu iba zlatoligové víťazstvo v Osle, a tým aj šanca na milióndolárový jackpot. V Ostrave na 5000 metrov zdolal El Guerrouja. Stephen Cherono pokazil v júli najdôležitejšiu súťaž sezóny - domácu kvalifikáciu. Skončil hlboko v poli zdolaných. V Keni platí americký systém - traja najlepší na šampionáte krajiny, ostatní majú smolu.
Afričana oslovil petrodolárový Katar. Ponúkol Stephenovi milión USD a na prilepšenie tisícdolárovú doživotnú rentu mesačne. Cherono sa pobral k mešitám, povinne si zvolil meno podľa islamu. Jeho o dva roky mladší brat Abraham zostal, lebo bol na kenskom šampionáte druhý. Do ázijskej krajiny sa sťahoval so Stephenom i krajan Albert Chepkurui. V Paríži pod menom Abdullah Khamis Saifedlin „zhorel“, bol dvanáty (8:28,37 min). Koľko zaplatili šejkovia jemu, sa nevie, hovorí sa iba o tisícdolárovom „vreckovom“.
Najkenskejšiu diciplínu od roku 1991 nevyhrali prvý raz Keňania, obhajcu titulu a majstra krajiny Reubena Kosgeia diskvalifikovali. Česť zachraňoval druhý Ezekiel Kemboi (8:05,11 min), tretí bol senzačne Španiel Eliseo Martín (8:09,09 min).
Kubánska Španielka,
dánsky Afričan
Rovnaký krátky proces poslúžil Španielom na Majstrovstvách sveta 1999 v Seville. Rýchlo naturalizovali Kubánku Niurku Motalvovú, ktorá šampionát vyhrala. Prekážkarská víťazka na stovku z Tokia 1991 Ľudmila Narožilenková zo ZSSR zvíťazila v Aténach 1997 už ako Švédka Enquistová. V tomto prípade to tiež išlo raz-dva, rodáčka zo Sibíri sa do Škandinávie vydala a dosiahla aj dopingový odpustok.
Najznámejším atletickým legionárom je nesporne Dán Wilson Kipketer, svetový rekordér na 800 metrov 1:41,11 min. Svetový rekord získal ako obyvateľ Kodane - 24. augusta 1997 a už predtým zlato pod novou vlajkou v Göteborgu 1995, do tretice v Seville. Rodák zo Sparty, ale z tej vo vysokom pohorí Mount Ripley vrcholiacom Kilimandžárom, neštartoval na atlantskej olympiáde. Existujú aj sprísnené pravidlá.
Ak s „prestupom“ nesúhlasí materská krajina či, nebodaj, IAAF (to sa ešte nestalo). O takom platí pre svetový alebo kontinentálny šampionát ročný stop. V prípade Medzinárodného olympijského výboru dokonca trojročný. Kipketer mohol bežať v Atlante za Keňu (Afričania mu dokonca chceli dať voľnú kartu bez štartu na domácom šampionáte, čo je u nich rarita), Wilson odmietol.
Britka z Kuby Aldamová
štartovať nemôže
Práve ročného pozastavenia využila pred parížskymi MS kubánska federácia. Zatrhla štart súčasnej svetovej trojskokanskej jednotke Yamilé Aldamovej. Tá absolvovala celý seriál mítingov v drese karibského ostrova, občianstvo Spojeného kráľovstva dostala iba pred dvoma týždňami. Yamilé tvrdí, že ju Briti nechali v štichu a nesnažili sa. Zväz Albionu hovorí o politickom motíve.
Ruská atletika zažila úplný exodus. Žrdku vyhral v Edmontone Austrálčan Dmitrij Markov. Krásna Tatiana Grigorievová (Austrália), atletická Anna Kurnikovová, ktorá je exkluzívnym modelom aj pre veľmi odvážne magazíny, bola štvrtá. Na posledných majstrovstvách Európy vlani v Mníchove zase triumfoval Alexander (Alex) Averbuch, rodák z Irkutska, dnes reprezentant Izraela. Tam chcela odísť dvojnásobná šprintérska majsterka sveta z Ukrajiny Žanna Blocková, pôvodom polovičná Židovka, vierovyznaním celá (v USA ju roku 2001 vyhlásili za najlepšiu židovskú športovkyňu storočia). Po vydaji za Američana Marka Blocka sa predtým Pintusevičová, a ešte skôr Tarnopoľská, rozhodla inak.
Cesty stále krásnej 43-ročnej Jamajčanky, absolútnej rekordérky v zbierke medailí na MS (štartovala na všetkých od roku 1983, v parížskej stovke vypadla v semifinále) s tromi zlatými, štyrmi striebornými a siedmimi bronzovými, zase určovala láska. Dlho žila v Taliansku so šprintérom Stefanom Tillim. Teraz miluje svojho slovinského trénera. Žije v Maribore a má občianstvo tejto peknej európskej krajiny. V Paríži povedala: „Kariéru definitívne skončím na aténskej olympiáde.“ Bude jej siedma!
Aj na Slovensku legionárka
Aj na Slovensku máme atletickú legionárku, a nie hocijakú. Na prvých MS v Göteborgu obsadila v trojskoku 9. miesto úradujúca diaľkárska rekordérka Galina Čisťakovová, rodáčka z ukrajinského Izmailu, ale predtým ruská občianka. Jej svetový rekord 752 cm z roku 1988 stále platí. Dnes je Galina v Bratislave trénerkou.
PROGRAM MS -FINÁLE
Dnes
18.30 žrď M
20.45 kladivo Ž
21.45 200 m Ž
22.00 400 m prek. Ž
Zajtra
20.00 diaľka M
21.00 200 m M
22.05 400 m prek. M