Stípliarske zlato vyhral dnes Šahín, včera Cherono

Vo svetovej atletike je prestup športovca z krajiny do krajiny hračka: do Kataru z Kene za milión dolárov. Jediná povinnosť - nové meno


Katarčan s etiópskymi koreňmi Saif Saaeed Šahín preskakuje vodnú priekopu počas finále behu na 3000 m prekážok, kde sa dočkal zlatej medaily. FOTO - ČTK/AP


z paríža od nášho redaktora Petra fukatschaAtletické „patenty“ sú vládcovsky rozmarné. V niečom správne prísne (napríklad doping), v inom sporné, založené na ľubovôli rozhodcovských tribunálov (trebárs diskvalifikácie po štartoch, prešľapoch, malých vyšliapnutiach z dráhy). Absolútne benevolentné sú v prestupoch z krajiny do krajiny. V žiadnom športe to nie je také jednoduché ako v olympijskom športe číslo jeden. Ak sa dohodne federácia pretekára s novým občianstvom s bývalou krajinou a súhlasí Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF), môže atlét štartovať pod novou vlajkou z voleja.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Štartovali hneď dvaja

katarskí Keňania

Katarčan Saif Saaeed Šahín, víťaz utorkového stíplu, bol ešte pred mesiacom Keňan Stephen Cherono. Rodák z Keiyo (nar. 15. októbra 1982) v najväčšej bežeckej vytrvalostnej zásobárni sveta, náhornej plošine (nad 3000 m nad morom) Nandi Hills, bral prvenstvá na 3000 m prek. na každom významnom tohtoročnom mítingu. Ušlo mu iba zlatoligové víťazstvo v Osle, a tým aj šanca na milióndolárový jackpot. V Ostrave na 5000 metrov zdolal El Guerrouja. Stephen Cherono pokazil v júli najdôležitejšiu súťaž sezóny - domácu kvalifikáciu. Skončil hlboko v poli zdolaných. V Keni platí americký systém - traja najlepší na šampionáte krajiny, ostatní majú smolu.

Afričana oslovil petrodolárový Katar. Ponúkol Stephenovi milión USD a na prilepšenie tisícdolárovú doživotnú rentu mesačne. Cherono sa pobral k mešitám, povinne si zvolil meno podľa islamu. Jeho o dva roky mladší brat Abraham zostal, lebo bol na kenskom šampionáte druhý. Do ázijskej krajiny sa sťahoval so Stephenom i krajan Albert Chepkurui. V Paríži pod menom Abdullah Khamis Saifedlin „zhorel“, bol dvanáty (8:28,37 min). Koľko zaplatili šejkovia jemu, sa nevie, hovorí sa iba o tisícdolárovom „vreckovom“.

SkryťVypnúť reklamu

Najkenskejšiu diciplínu od roku 1991 nevyhrali prvý raz Keňania, obhajcu titulu a majstra krajiny Reubena Kosgeia diskvalifikovali. Česť zachraňoval druhý Ezekiel Kemboi (8:05,11 min), tretí bol senzačne Španiel Eliseo Martín (8:09,09 min).

Kubánska Španielka,

dánsky Afričan

Rovnaký krátky proces poslúžil Španielom na Majstrovstvách sveta 1999 v Seville. Rýchlo naturalizovali Kubánku Niurku Motalvovú, ktorá šampionát vyhrala. Prekážkarská víťazka na stovku z Tokia 1991 Ľudmila Narožilenková zo ZSSR zvíťazila v Aténach 1997 už ako Švédka Enquistová. V tomto prípade to tiež išlo raz-dva, rodáčka zo Sibíri sa do Škandinávie vydala a dosiahla aj dopingový odpustok.

Najznámejším atletickým legionárom je nesporne Dán Wilson Kipketer, svetový rekordér na 800 metrov 1:41,11 min. Svetový rekord získal ako obyvateľ Kodane - 24. augusta 1997 a už predtým zlato pod novou vlajkou v Göteborgu 1995, do tretice v Seville. Rodák zo Sparty, ale z tej vo vysokom pohorí Mount Ripley vrcholiacom Kilimandžárom, neštartoval na atlantskej olympiáde. Existujú aj sprísnené pravidlá.

SkryťVypnúť reklamu

Ak s „prestupom“ nesúhlasí materská krajina či, nebodaj, IAAF (to sa ešte nestalo). O takom platí pre svetový alebo kontinentálny šampionát ročný stop. V prípade Medzinárodného olympijského výboru dokonca trojročný. Kipketer mohol bežať v Atlante za Keňu (Afričania mu dokonca chceli dať voľnú kartu bez štartu na domácom šampionáte, čo je u nich rarita), Wilson odmietol.

Britka z Kuby Aldamová

štartovať nemôže

Práve ročného pozastavenia využila pred parížskymi MS kubánska federácia. Zatrhla štart súčasnej svetovej trojskokanskej jednotke Yamilé Aldamovej. Tá absolvovala celý seriál mítingov v drese karibského ostrova, občianstvo Spojeného kráľovstva dostala iba pred dvoma týždňami. Yamilé tvrdí, že ju Briti nechali v štichu a nesnažili sa. Zväz Albionu hovorí o politickom motíve.

SkryťVypnúť reklamu

Ruská atletika zažila úplný exodus. Žrdku vyhral v Edmontone Austrálčan Dmitrij Markov. Krásna Tatiana Grigorievová (Austrália), atletická Anna Kurnikovová, ktorá je exkluzívnym modelom aj pre veľmi odvážne magazíny, bola štvrtá. Na posledných majstrovstvách Európy vlani v Mníchove zase triumfoval Alexander (Alex) Averbuch, rodák z Irkutska, dnes reprezentant Izraela. Tam chcela odísť dvojnásobná šprintérska majsterka sveta z Ukrajiny Žanna Blocková, pôvodom polovičná Židovka, vierovyznaním celá (v USA ju roku 2001 vyhlásili za najlepšiu židovskú športovkyňu storočia). Po vydaji za Američana Marka Blocka sa predtým Pintusevičová, a ešte skôr Tarnopoľská, rozhodla inak.

Cesty stále krásnej 43-ročnej Jamajčanky, absolútnej rekordérky v zbierke medailí na MS (štartovala na všetkých od roku 1983, v parížskej stovke vypadla v semifinále) s tromi zlatými, štyrmi striebornými a siedmimi bronzovými, zase určovala láska. Dlho žila v Taliansku so šprintérom Stefanom Tillim. Teraz miluje svojho slovinského trénera. Žije v Maribore a má občianstvo tejto peknej európskej krajiny. V Paríži povedala: „Kariéru definitívne skončím na aténskej olympiáde.“ Bude jej siedma!

SkryťVypnúť reklamu

Aj na Slovensku legionárka

Aj na Slovensku máme atletickú legionárku, a nie hocijakú. Na prvých MS v Göteborgu obsadila v trojskoku 9. miesto úradujúca diaľkárska rekordérka Galina Čisťakovová, rodáčka z ukrajinského Izmailu, ale predtým ruská občianka. Jej svetový rekord 752 cm z roku 1988 stále platí. Dnes je Galina v Bratislave trénerkou.

PROGRAM MS -FINÁLE

Dnes

18.30 žrď M

20.45 kladivo Ž

21.45 200 m Ž

22.00 400 m prek. Ž

Zajtra

20.00 diaľka M

21.00 200 m M

22.05 400 m prek. M

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 652
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 423
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 731
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 312
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 426
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 703
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 939
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 259
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu