
Americkí vojaci majú stále problém postarať sa o bezpečnosť Iraku aj svoju vlastnú. FOTO – REUTERS
„Nebude nijaký ústup,“ povedal včera prezident George Bush pred veteránmi v Saint Louis. „Ústup pred terorizmom by len vyvolal ešte bezočivejšie útoky. Civilizovaný svet sa nemôže nechať zastrašiť.“
Najmä po atentáte na sídlo OSN v Bagdade čoraz viac Američanov znervóznelo. Pribúda otázok týkajúcich sa schopnosti amerických vojsk a civilného správcu Paula Bremmera dostať situáciu pod kontrolu.
Američanom sa naďalej nedarí zaistiť bezpečnosť v krajine a Bremmer čoraz častejšie vraví, že Irak sa stáva jedným z hlavných centier medzinárodného terorizmu. Včera povedal, že Amerika bude musieť do Iraku natlačiť ďalšie miliardy dolárov, inak to nepôjde.
V takejto situácii sa výraznejšie ozývajú hlasy na zvýšenie počtu amerického vojenského kontigentu. Ukazuje sa, že súčasných 135-tisíc vojakov plus 40-tisíc britských a okolo 20-tisíc príslušníkov koaličných síl z ďalších krajín vrátane Slovenska nestačí.
V utorok americké médiá priniesli najjasnejší dôkaz: po skončení vojny zomrelo v prestrelkách už viac amerických vojakov ako počas samotnej vojny.
Predstavitelia vlády tvrdia, že od pádu Bagdadu sa dosiahol značný pokrok. Viacerí členovia Kongresu, a to nielen demokrati, ale aj republikáni, hovoria niečo iné.
Rozdelení sú aj novinári a, pravdaže, aj americká verejnosť. Prezident Bush prvý raz pociťuje výraznejší pokles popularity.
Najmä preto vláda začala veľkú mediálnu kampaň trpezlivosti. „Musíme zostať trpezliví. Američania sa pustili do chvályhodnej akcie, musíme ju dokončiť. Od hlavných bojov v Iraku nás delí iba 117 dní. To nie je taký dlhý čas,“ povedala prezidentova poradkyňa pre národnú bezpečnosť Condoleezza Riceová.
Podstata kritiky je namierená na nedostatok vojakov, ktorí majú zvládať nielen bezpečnosť miestnych, ale aj vlastnú. Iba pred niekoľkými dňami vplyvný republikánsky senátor John McCain požadoval, aby vláda urýchlene vyslala do Iraku ďalších 20-tisíc mužov.
Pod vplyvom správ z Iraku, ktoré neveštia nič dobré, a pod vplyvom tvrdej kritiky z oboch politických táborov začína mierne meniť postoje aj minister obrany Donald Rumsfeld. Ten síce zatiaľ zdôrazňuje, že súčasný počet vojakov je dostatočný, ale dodáva, že každé rozhodnutie závisí od požiadaviek veliteľa irackej operácie generála Johna Abizaida. „Ak generál Abizaid bude chcieť viacej vojakov, dostane ich do minúty. Tvrdí, že teraz ešte počty zvyšovať netreba.“
Zdá sa však, že to nemusí trvať dlho. Ani nová kampaň trpezlivosti zatiaľ nepresvedčila. Demokratickí kandidáti na prezidenta okamžite odsúdili aj posledné vystúpenie prezidenta Busha: boli to prázdne reči.
Vo Washingtone je stále zreteľnejšie, že v Iraku nejde len o Irak a bezpečnosť amerických vojakov. V hre sú budúcoročné prezidentské voľby.
MICHAL HAVRAN