BRATISLAVA – Nálada podnikov na Slovensku sa v lete zhoršila. Môže za to zvyšovanie daní a ďalší ohlásený rast cien, ktorý citlivo vnímajú ľudia aj obchodníci. Situácia je opačná v priemyselných a stavebných podnikoch.
Štatistický úrad včera informoval, že index ekonomického sentimentu klesol po júli aj v auguste. V júni bola hodnota indexu najvyššia za päť rokov, teraz sa rovná dlhodobému priemeru. „Môže to byť signál o tom, že sa spomalí dynamika rastu ekonomiky,“ varuje Peter Rozboril zo Štatistického úradu. V prvom polroku index rástol napriek tomu, že zdraženie bolo v januári výraznejšie: „Index dvíhal priemysel. A hoci spotrebiteľská nálada bola slabá, v marci začali byť maloobchodníci optimistickejší, pretože ľudia napriek všetkému nakupovali,“ vysvetlil.
Index štatistici počítajú zo štyroch zložiek. „Sú to podnikové prieskumy v priemysle, stavebníctve a maloobchode. Oslovujeme reprezentatívnu vzorku podnikov: podielom tržieb, počtom zamestnancov aj z geografického hľadiska. Pýtame sa ich na súčasný a očakávaný vývoj a faktory obmedzujúce ich činnosť. Štvrtou zložkou je indikátor spotrebiteľskej dôvery, ktorý robí ústav verejnej mienky,“ povedal štatistik.
Posledný pokles podľa neho najviac ovplyvnilo zhoršenie nálad spotrebiteľov a maloobchodníkov. Rozboril tiež nepatrí k optimistom: „Ak by sa pokles potvrdil, dalo by sa povedať, že dynamika rastu ekonomiky v treťom štvrťroku bude nižšia ako v predchádzajúcich.“
Trochu iný pohľad má Katarína Kohútiková zo Slovenskej ratingovej agentúry. Tá zverejňuje index predpokladaného objemu produkcie (POP). Priemysel a stavebníctvo podľa nej čakajú zlepšenie. „Tento trend je v priemysle dlhodobý, v stavebníctve ho sledujeme od začiatku roka. Potvrdzujú to aj ich dobré výsledky. A firmy ich očakávajú aj v budúcnosti,“ hovorí analytička.
Index POP nezahŕňa očakávania celej ekonomiky. „No dobré výsledky firiem v kľúčových oblastiach majú vplyv na výkonnosť celej ekonomiky,“ myslí si Kohútiková.
Zverejnené čísla príliš neznepokojili finančné trhy. „Náš trh sa zaujíma o bilanciu zahraničného obchodu, bežný účet a raz za štvrťrok hrubý domáci produkt. Ostatné čísla nemajú na obchodovanie skoro žiadny vplyv. Koruna dnes na tieto prieskumy a indexy nereagovala,“ povedal devízový díler Slovenskej sporiteľne Vladimír Gajdoš.
Inak je to na svetových trhoch, ktoré ostro sledujú hlavne index nálad amerických spotrebiteľov. Ten v auguste po prudkom júlovom prepade vzrástol nad očakávania. Ďalším zaujímavým číslom je napríklad podnikateľské prostredie v bývalej západnej časti Nemecka – Ifo index. Aj to bolo zverejnené v utorok a ukázalo zlepšenie nálad firiem v najväčšej európskej ekonomike.
JANA BRONDOŠOVÁ