BRATISLAVA – Vedenie komory zdravotných sestier nesúhlasí s plánom ministerstva zdravotníctva zrušiť povinné členstvo každej sestry v stavovskej organizácii. „Len povinné členstvo všetkých sestier v komore môže v tejto profesii zabezpečiť poriadok a disciplínu,“ tvrdí prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Magdaléna Hadačová. Komora chce chrániť zamestnávateľov i kvalitné sestry pred zlými kolegyňami.
Ministerstvo zdravotníctva argumentuje, že povinné členstvo je nadbytočnou podmienkou na vykonávanie povolania. „Vzdelanie získané na akreditovanej vzdelávacej inštitúcii a v akreditovanom študijnom programe je dostatočným predpokladom na vykonávanie zdravotníckeho povolania,“ hovorí minister Rudolf Zajac.
Členmi komory podľa návrhu ministerstva nebudú musieť byť napríklad zamestnanci zdravotníckeho zariadenia, len samostatne pracujúce sestry a ošetrovateľky. Zoznam zdravotníckych pracovníkov budú viesť župy.
Vedenie komory tvrdí, že zrušenie povinného členstva je krokom späť. Pri registrácii sestry komora preveruje vzdelanie, ale aj jej „odbornú a etickú spôsobilosť“. Pri zapísaní do zoznamu na samosprávnom kraji sa zisťovali len údaje o vzdelaní. „V praxi nemá vedenie administratívneho zoznamu nijaký význam. Nechráni zamestnávateľa pred zamestnaním sestier, ktoré nemajú dostatočnú odbornú alebo inú spôsobilosť. Nechráni ani sestry, ktoré sú odborne a eticky spôsobilé pred osobami, ktoré takúto spôsobilosť nedosahujú a napriek tomu môžu vykonávať povolanie sestry,“ hovorí Hadačová. V registri komory je dnes takmer 40 000 zdravotných sestier a 1920 pôrodných asistentiek.
Sestra pri registrácii zaplatí 1500 korún, ročné členské je 340 korún. Z členského sa platia aktivity komory – kancelárie, školenia a príspevky do medzinárodných organizácií sestier. Vedúca kancelárie komory Eva Krekovicsová hovorí, že nakladanie s peniazmi odsúhlasuje každoročný snem. Každá členka sa môže informovať o hospodárení v regionálnej kancelárii komory. (mar)