
Slovenské telekomunikácie vypli niektorým nemocniciam telefóny – chcú sa tak domôcť dlhov z minulého roku. Lekárom výpadok telefónov znemožňuje riadne pracovať – ak sa potrebujú spojiť s inou nemocnicou, trvá im to neraz aj pol hodiny. ILUSTRAČNÉ FOTO – ARCHÍV SME
BRATISLAVA – Slovenské telekomunikácie sa rozhodli rázne vymáhať svoje dlžoby, ktoré majú v zdravotníckych zariadeniach. V utorok a včera vypli telefóny v dvanástich nemocniciach, ďalších osem plánujú odpojiť na budúci týždeň. Nemocnica, ktorá riadne platí účty celý tento rok, je bez telefónu pre jediný účet za december.
Telekomunikácie vymáhajú dlhy z roku 2002, keď bolo zriaďovateľom nemocníc ministerstvo zdravotníctva. Po 1. januári veľa z nich prešlo pod mestá a vyššie územné celky. „Ministerstvo zdravotníctva sa zaviazalo, že prevezme tieto pohľadávky. Ubehlo už veľa času, a problém sa nerušil,“ povedal hovorca Slovenských telekomunikácií Radoslav Bielka.
Odpojenie nie je podľa Bielku namierené proti nemocniciam alebo pacientom, ale je tlakom na štát, aby zaplatil za svoje zariadenia. „Bolo množstvo rokovaní s nemocnicami, navrhovali sme splátkové kalendáre. Faktom je, že nemocnice majú do veľkej miery zviazané ruky, konať by malo ministerstvo,“ hovorí. S platbami nemocníc za telefóny nie je v tomto roku problém. „Snažíme sa neodpájať linky na oddeleniach, kde ide o bezprostredné ohrozenie života.“
Lekárom výpadok telefónov znemožňuje riadne pracovať – dovolať sa dá len dnu, von len z niekoľkých liniek. „Všetky záväzky v tomto roku máme riadne uhradené. Nezaplatená zostala jedna faktúra z decembra. Dlžníkom teda nie je nemocnica, ale ministerstvo zdravotníctva a nemocnica nemôže dlh vyplatiť,“ hovorí riaditeľ Nemocnice v Žiari nad Hronom Pavol Učník. Vypnutie telefónov označil za barbarstvo.
Minister zdravotníctva Rudolf Zajac tvrdí: dlhy zaplatíme, ale len tie oprávnené. Nemocnice podľa neho nevedia presne dokladovať svoje dlžoby. Má dokonca podozrenie, že niektorí riaditelia vlani koncom roku zbytočne nakupovali a zadlžovali sa.
„Od januára sme zdravotnícke zariadenia opakovane vyzývali, aby predložili zoznam verifikovaných dlžôb. Doteraz tak neurobili,“ hovorí Alexanda Novotná, hovorkyňa ministerstva. „Ministerstvo trvá na tom, že platiť bude len oprávnené dlhy. Peniaze na oddlženie sú, ale pretože ide o jedinečné a nenávratné zdroje z privatizácie, nesmú zmiznúť, ako sa to stávalo s peniazmi pri predchádzajúcich oddlžovaniach,“ povedala.
Zaplatiť dlhy nechcú ani noví zriaďovatelia. Všetky nemocnice na Slovensku sú zadlžené. „Zákon jasne hovorí, že na samosprávne kraje dlžoby neprechádzajú,“ povedal predseda Žilinského samosprávneho kraja Jozef Tarčák.
„Dlh z minulého roka je dlhom bývalého zriaďovateľa nemocnice ministerstva zdravotníctva a prešiel na ministerstvo financií. Dlh musí riešiť štát,“ povedal vedúci odboru zdravotníctva nitrianskeho VÚC Ľubomír Ševčík.
Ak sa nejakému pacientovi pre nefungujúce telefóny niečo stane, má právo zažalovať telekomunikácie. „Slovenské telekomunikácie musia byť pripravené niesť túto zodpovednosť,“ hovorí hovorkyňa Novotná.
(eta, mar, tasr)