BRATISLAVA – Obete totalitného režimu z tzv. čiernej listiny a ich rodiny vláda neplánuje osobitným spôsobom odškodňovať. Včera nesúhlasila s návrhom, ktorý pripravili poslanci z Ľudovej únie.
„Návrh zákona zvýhodňoval bývalých komunistov. Chápem, že boli po roku 1968 perzekvovaní, ale odškodňovať ich na úkor ostatnej populácie sa mi zdá nie celkom správne,“ povedal minister spravodlivosti Daniel Lipšic.
ĽÚ navrhovala odškodnenie občanov, ktorých komunistický režim v rokoch 1970 až 1989 zaradil do prísne tajnej evidencie odporcov komunizmu. Obsahovala približne 1500 mien. Peniaze by dostali ľudia, ktorých po roku 1968 vyhodili zo strany a v čase normalizácie ich režim perzekvoval za ich postoje. „Ale bola tu ešte ďalšia skupina ľudí, ktorí v strane nikdy neboli a boli od začiatku perzekvovaní komunistickým režimom. Ich odškodnenie zákon vôbec neriešil,“ upozornil Lipšic.
Ľuďom z čiernej listiny mal podľa ĽÚ štát vyplatiť jednorazovo 80-tisíc korún, u pozostalých polovicu. Mal im vyplácať aj pravidelný príspevok k starobnému dôchodku 720 korún a zadarmo mali mať železničnú a autobusovú osobnú dopravu.
Lipšic hovorí, že ďalšie zákony o odškodňovaní bude možné prijať až vtedy, keď sa skončí odškodňovanie podľa dnes platných zákonov. „Musia byť dobre napísané,“ dodal. Na ministerstve čaká na vybavenie niekoľko desiatok tisíc žiadostí o odškodnenie ľudí z koncentračných a zajateckých táborov a odbojárov.
Odškodňovanie viazlo na chýbajúcom personále. Dnes prebieha nábor brigádnikov a od septembra by malo byť obsadených všetkých 40 voľných miest. Minister dúfa, že potom bude odškodňovanie rýchlejšie.
(hr)