Stá medaila putovala do karibského raja

Zemepis 9. majstrovstiev sveta atlétov predstavuje doslova univerzitný atlas. Vlajkosláva pod tribúnou honosného Stade de France ráta 210 zástav.


Kim Collins z ostrova Svätý Krištof a Nevis sa stal nečakaným víťazom behu na 100 m na atletickom svetovom šampionáte v Paríži. FOTO - REUTERS


Dvadsaťročná športová história šampionátov od prvého v Helsinkách 1983 zase hovorí, že medailu už získali pretekári rovnej stovky krajín. Jubilejnú, s krásne okrúhlym trojčíslím, vyhral v kráľovskom šprinte mužov veľmi dobrý bežec, pravidelný finalista všetkých významných mítingov – Kim Collins. Pre istotu hneď zlatú. Štát Saint Kitts & Nevis je pre väčšinu šesťmiliardovej populácie sveta bohom zabudnutý kút.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Collins: študujte na mape

Collins (nar. 5. apríla 1976 v Basseterre) nepatrí k absolútnej elite (osobný rekord 9,98 s), k širšej určite. Pravidelný výberový finalista najvýznamnejších mítingov tu a tam niektorého z favoritov preženie, vlani v Manchesteri nahneval všetkých Britov, keď im vyfúkol prvenstvo. Atletika je krásna v prekvapeniach. Väčšinou sú z kategórie, keď zvíťazí nepravdepodobný víťaz. To je Kimov prípad.

Ostrovan z Karibiku sa na tlačovej besede usmieval: „Mal som dobrú sezónu, teda iste sa vám menom nemusím extra predstavovať. Viem si však predsatviť, ako dnešnú noc strávite nad mapou. Nechám to na vás, čo napíšete o mojej krajine. Iste sa stanem národným hrdinom. Po výhre na Hrách Commonwealthu pomenovali po mne jednu z hlavných ulíc v metrople Basseterre. Som šťastný za všetkých rodákov. Viac som pre moju krajinu urobiť nemohol. Aspoň pár dní bude o nej hovoriť celý športový svet. Malý bude chvíľu veľký.“

SkryťVypnúť reklamu

Majster z turistického raja

Chtiac-nechtiac sme sa museli podrobiť Kimovej rade. Teda: Sait Kitts a Nevis, po našom Svätý Krištof a Nevis je federáciou v súostroví Malých Antíl. Bývalá britská kolónia získala samostatnosť v roku 1983, zostala členom Commonwealthu. Je parlamentnou monarchiou s panovníčkou Alžbetou II. a britským guvernérom.

Ostrovy majú dovedna rozlohu slabých 262 km2 (Sv. Krištof 168 km2, Nevis 94 km2). Obe časti štátu vznikli po sopečnej činnosti. Kim vyrastal v Basseterre (12-tisíc obyvateľov) priamo pod vulkánom Mount Liamanga. Pre Američanov a Britov tento minikúsok planéty nie je až taký neznámy. Má vraj v Karibiku najkrajšie biele pláže, celý národný dôchodok je postavený na turistickom ruchu.

Do atletickej mapy pribudla doteraz rozhodne najväčšia exotika, hoci zlato má i Namíbia. Slávny Frankie Fredericks vyhral v roku 1995 dvesto metrov a dnes si iste od hnevu tlčie hlavu o stenu, že sa v Paríži rozhodol v kratšom šprinte neštarovať. Medaily brali i maratónci z Džibuti, kladivárka Misipeková zo Západnej Samoy v Seville 1999. Svätý Krištof a Nevis je rozhodne najmenšou hviezdičkou na tejto rôznorodej vlajke.

SkryťVypnúť reklamu

Recesia šprintu

Svetový šprint prežíval v tomto roku recesiu. Svetový rekordér z vlaňajšieho septembra práve v Paríži (9,78 s) Američan Tim Montgomery je z formy. Raz mala byť na vine nekonečná láska k Marion Jonesovej a neschopnosť byť odlúčený od nej a dvojmesačného malého Tima. Inokedy to bola vraj alergia na burské oriešky, ktoré pojedol na európskom turné. Iste viac pravdy bude na tom prvom tvrdení. Aj v spojitosti z decembrovou zmenou trénera. Najslávnejšia športová milenecká dvojica sveta vymenila prísneho Trevora Grahama za mierneho Dana Pfaffa.

Majstrovi sveta posledných troch šampionátov Mauricovi Greenovi, zápasiacemu so zraneniami, sa tiež nedarilo. V pondelok vypadol už v semifinále. „Štart som mal dobrý. V polovici trate ma opäť pichlo v stehne. Neviem aké je to vážne. Nie som z toho nešťastný, také sa pritrafí. Neviem, či nastúpim do štafety,“ povedal Kansasan. Nepostúpil ani jeho tréningový partner zo skupiny kouča Johna Smitha Ate Boldon z Trinidadu. Šprint sa stal úplnou lotériou a veľkou britskou šancou. Všetko bolo naopak.

SkryťVypnúť reklamu

Čierny kôň - čierny dres

„Považoval som sa za čierneho koňa, preto som si obliekol čierny dres. Beh bol úžasne vyrovnaný, skutočne som nevedel, ktorý som. Štartoval som v prvej dráhe, ktorá mi neprekáža. Človeka aspoň nič nevyrušuje, nevidí súperov. Beží o život. Pozrel som sa na tabuľu a skoro som spadol z nôh. Svietilo - prvý Kim Collins. Úžasné,“ rozplýval sa víťaz.

Druhý bol o stotinu 18-ročný Darrel Brown, ktorý v medzibehu utvoril juniorský svetový rekord 10,01 s. „Je to veľké. Som juniorský šampión, majster v kategórii mladých mužov a teraz už i takmer víťaz na najdôležitejších pretekoch roka. Čo sa mi nepodarilo teraz, môže sa stať už v Aténach,“ hovoril Trinidadčan narodený v Alabame (11. októbra 1984). Hneď trojica za Collinsom (10,7) mala zhodne 10,08 s. Rozhodcovia študovali ako diví. Brit Campbell bol stručný: „Je to dobré umiestnenie.“ Jeho favorizovaný krajan Chambers povedal jediné slovo: „Smola.“ Piaty Motgomery zabehol slabo za 10,11 s.

SkryťVypnúť reklamu

Američania druhý raz na MS nezískali ani medailu. Naposledy sa im to stalo v Göteborgu 1995 (1. Bailey, 2. Surin - obaja z Kanady, 3. Boldon).

PROGRAM MS FINÁLE

7.50 chôdza na 50 km M

18.55 guľa Ž

19.25 100 m prek. Ž

21.00 1500 m M

22.00 400 m Ž

22.15 záver desaťboja M

NAŠI V AKCII

7.50 chôdza na 50 km M - finále (Korčok, Tichý)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 735
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 669
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 735
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 697
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 684
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 260
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 217
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 296
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu