
Kim Collins z ostrova Svätý Krištof a Nevis sa stal nečakaným víťazom behu na 100 m na atletickom svetovom šampionáte v Paríži. FOTO - REUTERS
Dvadsaťročná športová história šampionátov od prvého v Helsinkách 1983 zase hovorí, že medailu už získali pretekári rovnej stovky krajín. Jubilejnú, s krásne okrúhlym trojčíslím, vyhral v kráľovskom šprinte mužov veľmi dobrý bežec, pravidelný finalista všetkých významných mítingov – Kim Collins. Pre istotu hneď zlatú. Štát Saint Kitts & Nevis je pre väčšinu šesťmiliardovej populácie sveta bohom zabudnutý kút.
Collins: študujte na mape
Collins (nar. 5. apríla 1976 v Basseterre) nepatrí k absolútnej elite (osobný rekord 9,98 s), k širšej určite. Pravidelný výberový finalista najvýznamnejších mítingov tu a tam niektorého z favoritov preženie, vlani v Manchesteri nahneval všetkých Britov, keď im vyfúkol prvenstvo. Atletika je krásna v prekvapeniach. Väčšinou sú z kategórie, keď zvíťazí nepravdepodobný víťaz. To je Kimov prípad.
Ostrovan z Karibiku sa na tlačovej besede usmieval: „Mal som dobrú sezónu, teda iste sa vám menom nemusím extra predstavovať. Viem si však predsatviť, ako dnešnú noc strávite nad mapou. Nechám to na vás, čo napíšete o mojej krajine. Iste sa stanem národným hrdinom. Po výhre na Hrách Commonwealthu pomenovali po mne jednu z hlavných ulíc v metrople Basseterre. Som šťastný za všetkých rodákov. Viac som pre moju krajinu urobiť nemohol. Aspoň pár dní bude o nej hovoriť celý športový svet. Malý bude chvíľu veľký.“
Majster z turistického raja
Chtiac-nechtiac sme sa museli podrobiť Kimovej rade. Teda: Sait Kitts a Nevis, po našom Svätý Krištof a Nevis je federáciou v súostroví Malých Antíl. Bývalá britská kolónia získala samostatnosť v roku 1983, zostala členom Commonwealthu. Je parlamentnou monarchiou s panovníčkou Alžbetou II. a britským guvernérom.
Ostrovy majú dovedna rozlohu slabých 262 km2 (Sv. Krištof 168 km2, Nevis 94 km2). Obe časti štátu vznikli po sopečnej činnosti. Kim vyrastal v Basseterre (12-tisíc obyvateľov) priamo pod vulkánom Mount Liamanga. Pre Američanov a Britov tento minikúsok planéty nie je až taký neznámy. Má vraj v Karibiku najkrajšie biele pláže, celý národný dôchodok je postavený na turistickom ruchu.
Do atletickej mapy pribudla doteraz rozhodne najväčšia exotika, hoci zlato má i Namíbia. Slávny Frankie Fredericks vyhral v roku 1995 dvesto metrov a dnes si iste od hnevu tlčie hlavu o stenu, že sa v Paríži rozhodol v kratšom šprinte neštarovať. Medaily brali i maratónci z Džibuti, kladivárka Misipeková zo Západnej Samoy v Seville 1999. Svätý Krištof a Nevis je rozhodne najmenšou hviezdičkou na tejto rôznorodej vlajke.
Recesia šprintu
Svetový šprint prežíval v tomto roku recesiu. Svetový rekordér z vlaňajšieho septembra práve v Paríži (9,78 s) Američan Tim Montgomery je z formy. Raz mala byť na vine nekonečná láska k Marion Jonesovej a neschopnosť byť odlúčený od nej a dvojmesačného malého Tima. Inokedy to bola vraj alergia na burské oriešky, ktoré pojedol na európskom turné. Iste viac pravdy bude na tom prvom tvrdení. Aj v spojitosti z decembrovou zmenou trénera. Najslávnejšia športová milenecká dvojica sveta vymenila prísneho Trevora Grahama za mierneho Dana Pfaffa.
Majstrovi sveta posledných troch šampionátov Mauricovi Greenovi, zápasiacemu so zraneniami, sa tiež nedarilo. V pondelok vypadol už v semifinále. „Štart som mal dobrý. V polovici trate ma opäť pichlo v stehne. Neviem aké je to vážne. Nie som z toho nešťastný, také sa pritrafí. Neviem, či nastúpim do štafety,“ povedal Kansasan. Nepostúpil ani jeho tréningový partner zo skupiny kouča Johna Smitha Ate Boldon z Trinidadu. Šprint sa stal úplnou lotériou a veľkou britskou šancou. Všetko bolo naopak.
Čierny kôň - čierny dres
„Považoval som sa za čierneho koňa, preto som si obliekol čierny dres. Beh bol úžasne vyrovnaný, skutočne som nevedel, ktorý som. Štartoval som v prvej dráhe, ktorá mi neprekáža. Človeka aspoň nič nevyrušuje, nevidí súperov. Beží o život. Pozrel som sa na tabuľu a skoro som spadol z nôh. Svietilo - prvý Kim Collins. Úžasné,“ rozplýval sa víťaz.
Druhý bol o stotinu 18-ročný Darrel Brown, ktorý v medzibehu utvoril juniorský svetový rekord 10,01 s. „Je to veľké. Som juniorský šampión, majster v kategórii mladých mužov a teraz už i takmer víťaz na najdôležitejších pretekoch roka. Čo sa mi nepodarilo teraz, môže sa stať už v Aténach,“ hovoril Trinidadčan narodený v Alabame (11. októbra 1984). Hneď trojica za Collinsom (10,7) mala zhodne 10,08 s. Rozhodcovia študovali ako diví. Brit Campbell bol stručný: „Je to dobré umiestnenie.“ Jeho favorizovaný krajan Chambers povedal jediné slovo: „Smola.“ Piaty Motgomery zabehol slabo za 10,11 s.
Američania druhý raz na MS nezískali ani medailu. Naposledy sa im to stalo v Göteborgu 1995 (1. Bailey, 2. Surin - obaja z Kanady, 3. Boldon).
PROGRAM MS FINÁLE
7.50 chôdza na 50 km M
18.55 guľa Ž
19.25 100 m prek. Ž
21.00 1500 m M
22.00 400 m Ž
22.15 záver desaťboja M
NAŠI V AKCII
7.50 chôdza na 50 km M - finále (Korčok, Tichý)