Opozičný kandidát Faustin Twagiramungu však už agentúre Reuters oznámil, že výsledky volieb neuznáva a že sa odvoláva k najvyššiemu súdu. „Toto nie je demokracia. Snaží sa nastoliť stalinistický systém vlády jednej strany,“ povedal tento bývalý hutuský premiér. Twagiramungu v pondelok sľúbil, že výsledky uzná, ale iba v prípade, ak budú voľby spravodlivé.
Podľa predbežných výsledkov, ktoré oznámil štátny rozhlas, volilo Kagameho 94 percent z približne polovice všetkých volebných obvodov, kým Twagiramungu získal údajne len tri percentá. Víťazom volieb sa Kagame vyhlásil už minulú noc, keď so svojimi priaznivcami oslavoval svoje zvolenie na štadióne v Kigali. „Je to ozajstné a nezvratné víťazstvo,“ povedal Kagame a označil svoj úspech za krok krajiny k demokracii. Väčšina pozorovateľov tvrdí, že sa voľby obišli bez incidentov, ale pozorovatelia z Európskej únie poukazujú na zastrašovanie Kagameho odporcov počas kampane.
Kagame v roku 1994 zvrhol extrémistický režim hutuskej väčšiny a skončil tak sto dní trvajúce krviprelievanie, ktoré stálo život podľa niektorých zdrojov až 1,5 milióna Tutsiov a umiernených Hutuov. Za jeho vlády sa podarilo obnoviť školstvo a zdravotníctvo, ozdraviť ekonomiku a začať proces zmierenia. Hutuovia tvoria 85 percent rwandskej populácie, kým Tutsiovia štrnásť. Tutsiovia však tradične ovládajú ekonomiku a ozbrojené sily. Tri mesiace trvajúca genocída, ktorá dostala mimoriadne rýchle obrátky, znamenala de facto vyvrcholenie desiatok, možno i stoviek rokov zrážok pre kmeňovú nevraživosť, ktorú ešte zvýšili kolonialisti. (čtk)