
Španielsky vojak podáva na základni Diwanya Iračanom balíčky humanitárnej pomoci. FOTO - TASR/AFP
Americkí vojaci sa včera pri meste Khális v tzv. sunnitskom trojuholníku pokúsili zničiť jeden z gangov, ktorý útočí nielen na nich, ale terorizuje aj iracké obyvateľstvo. Podarilo sa im síce zatknúť 24 členov gangu, ale jeho šéfa, známeho kriminálnika Latífa Hamída Kubajašáta, nechytili.
V sunnitskom trojuholníku, teda v oblasti okolo Bagadu a Saddámovho mesta Tikrít, bola väčšina útokov na Američanov a sústreďuje sa tu zrejme najviac gerilových bojovníkov. Odborníci na Irak však tvrdia, že napriek tomu, že sunnitský trojuholník je trojuholníkom smrti, pre Irak je oveľa podstatnejšie to, čo sa deje v Nadžáfe.
V juhoirackom meste Nadžáf sa v posledných dňoch vedie mocenský boj, ktorého priebeh a výsledok výrazne ovplyvnia bilanciu amerických zlyhaní a úspechov v ťažení proti Saddámovmu režimu. Nadžáf má totiž pre svoju šíitsku populáciu v americkom pláne obnovy krajiny špeciálne postavenie.
„Získanie a udržanie podpory šíitov pre koalíciu je kľúčové,“ povedal denníku The New York Times nemenovaný vysoký predstaviteľ americkej správy Iraku. Tichú podporu okupácie ajatolláhmi označil za strategický faktor stability krajiny.
V Nadžáfe to však napriek neskrývanej radosti z pádu Saddáma nevyzerá ani na podporu Američanov. Podľa miestnych sú v Iraku už dlho, a navyše vôbec nevedia ako na to. Napríklad, na rozdiel od sunnitskej časti krajiny, ktorú masívne, aj keď nie celkom efektívne strážia, v Nadžáfe je ich prítomnosť minimálna. Zdôvodňujú to významom mesta pre náboženský život väčšinových šíitov v Iraku, ako aj tým, že od miestnych im nič nehrozí.
V meste sa pritom odohráva krutý boj o moc. Proti sebe stoja starí ajatolláhovia a mladší radikálni klerici. Spory sú aj medzi náboženskými vodcami, ktorí prišli z exilu, a miestnymi. Liberálnejší presadzujú demokratický štát utvorený za pomoci Američanov, kde budú mať vďaka väčšinovému parlamentnému zastúpeniu primeraný vplyv. Konzervatívnejším sa páči islamský štát podľa vzoru Iránu. Ten konflikty živí. Rieši si tak svoje mocenské ambície a zároveň udržiava americkú pozornosť v Iraku.
V nedeľu v Nadžáfe pri pokuse o atentát na jedného zo štyroch najvyšších šíitskych duchovných Muhammada Saida el-Hakima zahynuli traja ľudia. Miestni a Irán z útoku obviňujú Američanov, ktorí nie sú schopní zaistiť bezpečnosť.
To však nerieši otázku, kto a prečo chcel ajatolláha zabiť. Hovorí sa o Saddámovcoch, arabských žoldnieroch, ale aj o jeho konkurentovi Moktadovi al-Sadrovi. Táto alternatíva by bola podľa pozorovateľov pre Nadžáf aj Američanov tá najhoršia.
Jeden americký vojak zomrel a ďalší dvaja boli zranení pri včerajšom útoku na vojenský konvoj. Oznámila to americká armáda, podľa ktorej šlo o útok s neodborne vyrobenou výbušninou.
JANA MIKUŠOVÁ