
FOTO - AUTORKA
Novým poľským veľvyslancom na Slovensku sa stal ZENON KOSINIAK KAMYSZ, ktorý včera odovzdal poverovacie listiny do rúk prezidenta Rudolfa Schustera. Prvý rozhovor poskytol denníku SME.
Aké sú vaše prvé dojmy zo Slovenska?
„Veľmi pozitívne. Pochádzam z juhu Poľska a Slovensko je mi blízke. Krakov aj Bratislava patrili do Rakúsko-Uhorska, a preto máme veľa spoločného. Mentálne sme si blízki. Navyše, mám veľmi rád Tatry, často tam lyžujem.“
S akými plánmi prichádzate?
„Prichádzam vo veľmi zaujímavom čase. Myslím tým náš spoločný vstup do Európskej únie a vstup Slovenska do NATO. Prospeje to regionálnej i bilaterálnej politike. Máme fantastický nástroj, akým je Visegrádska štvorka, a stavím sa, že naša spolupráca po vstupe do únie sa bude zvyšovať.“
Napriek tomu, že český prezident Václav Klaus spochybnil opodstatnenie V 4?
„Z Česka počuť dva hlasy. Niečo iné hovorí prezident, niečo iné parlament. Isté však je, že 1. mája 2004 vstupujeme do EÚ a táto spolupráca bude prínosom bez ohľadu na to, čo hovoria politici. Nejde len o to, že viac hlasov nám dáva väčšiu šancu ,preraziť‘, ide aj o našu prezentáciu, že ako skupina sme schopní realizovať regionálnu politiku. Som presvedčený, že všetky hlasy spochybňujúce našu vzájomnú spoluprácu už v druhej polovici budúceho roka utíchnu.“
Už v máji sa naše krajiny stanú členmi Európskej únie. Ako sa zmení vaša práca veľvyslanca?
„Mal som možnosť zúčastniť sa na rokovaniach Poľska pred vstupom do únie a stretával som kolegov z oddelenia spravodlivosti zo Slovenska. Vzájomná výmena našich názorov a skúseností je veľmi dôležitá. Budeme sa navzájom potrebovať aj po vstupe do EÚ. Nebudeme predsa chodiť do Bruselu po direktívy, spolupráca sa bude rozvíjať tu v regióne.“
Poľsko aj Slovensko majú problémy s korupciou. Bude vstup do EÚ dostatočnou motiváciou, aby sa zmenil tento stav?
„Nemôžeme čakať na úniu ako na spasiteľa. Musíme riešiť svoje problémy sami. V našej krajine sa už napríklad prijímanie úplatkov policajtmi na cestách stáva minulosťou. Osoba, ktorá ponúka úplatok, môže nahlásiť osobu, ktorá ho prijala, a za to sú veľké tresty.“
Ako vníma priemerný Poliak Slovensko?
„Už dlhší čas sa v poľských médiách objavujú informácie o Slovensku, o pokroku, o hospodárskych reáliách. V našich vzájomných kontaktoch je však ešte veľa rezerv. Keď chcete napríklad v Bratislave kúpiť poľsko-slovenský slovník, neuspejete. Rovnaké je to aj v poľských mestách.“
Autor: MALGORZATA WOJCIESZYNSKA pre SME