
ILUSTRAČNÉ FOTO – ČTK
BRATISLAVA – Zubárska komora varuje – ak poisťovne úplne prestanú preplácať náklady na zubné ošetrenie, ľudia si ho vraj nebudú môcť dovoliť. Už dnes patria zuby na Slovensku k najhorším v Európe, ak bude treba všetky opravy platiť v plnej výške, stav sa podľa lekárov ešte zhorší.
Minister zdravotníctva Rudolf Zajac naznačil, že plánuje vypustiť stomatológiu zo zoznamu výkonov aspoň čiastočne preplácaných poisťovňami. Chce zaviesť švajčiarsky model, podľa ktorého poisťovne preplácajú len odstránenie bolesti a preventívne prehliadky deťom do 18 rokov.
Slovenská komora zubných lekárov nesúhlasí. „Parita kúpnej sily Švajčiarov a Slovákov je neporovnateľná. Samotná preventívna prehliadka detí dvakrát ročne nestačí, vo Švajčiarsku funguje prepracovaný model prevencie u detí, do ktorého sa zapájajú rodičia, školy, samospráva. Systém sa pripravoval desiatky rokov,“ povedal Ján Vančo, hovorca komory.
Švajčiari sami v referende rozhodli, že nechcú, aby sa na ošetrenie chrupu prispievalo zo spoločného balíka, pretože za stav zubov si do veľkej miery môže každý sám. „Nemyslím si, že by u nás obyvateľstvo rozhodlo tak ako vo Švajčiarsku,“ hovorí Vančo.
Ak na zuby nebudú verejné poisťovne nič priplácať, veľa ľudí u nás k zubárovi chodiť nebude alebo len vtedy, keď už bude neskoro. Dnes sa im na ošetrenie zubov skladajú všetci poistení.
Stomatológovia poukazujú aj na súvis stavu chrupu s inými ochoreniami – chronicky zapálený zub môže spôsobiť kardiovaskulárne ochorenia a poškodiť obličky. „Ich liečba bude v konečnom dôsledku oveľa drahšia ako 2,1 miliardy, ktoré dnes idú na stomatológiu z verejných zdrojov,“ hovorí Alexander Bednárik, šéf komisie komory pre zdravotné poistenie. Zubní lekári žiadajú, aby z verejných peňazí išlo do stomatológie stále aspoň 2,1 miliardy.
Situáciu podľa zubárov nevyrieši ani individuálne pripoistenie. Na jeho zavedenie treba podľa nich viac času. „Ťažko očakávať, že ak sa niekto 1. januára 2004 pripoistí, od 2. januára bude mať nárok na nadštandardné služby. Fondy na pripoistenie sa musia najprv naplniť,“ hovorí Marián Králik z prezídia komory.
Návrh nového liečebného poriadku minister Zajac zatiaľ nezverejnil, na pripomienkovanie by mal ísť už o niekoľko týždňov.
(mar)