WASHINGTON – Hlavnú zodpovednosť za haváriu raketoplánu Columbia nesie vedenie Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Taký je záver správy, ktorú včera po siedmich mesiacoch práce zverejnila nezávislá vyšetrovacia komisia.
Hoci vyšetrovatelia potvrdili svoje predošlé zistenia, že bezprostrednou príčinou katastrofy bolo poškodenie ľavého krídla raketoplánu, tvrdia, že NASA mohla jeho pádu zabrániť.
Inžinieri totiž ihneď po štarte zistili, že na krídle sa odlomila časť izolačnej vrstvy. Trikrát preto počas 16-dňovej misie žiadali o detailné snímky krídla, nikdy ich však nedostali. Vedenie úradu tvrdilo, že akékoľvek dodatočné zásahy by mohli let skomplikovať.
Keďže NASA nekonala, Columbia sa rozpadla na spiatočnej ceste vplyvom vysokej teploty v atmosfére. V jej troskách zahynulo všetkých sedem astronautov.
„Zistili sme, že vysokí predstavitelia NASA od začiatku nevenovali úlomku peny dostatok pozornosti,“ povedal šéf komisie Harold Gehman. Vyšetrovanie, ktoré stálo 20 miliónov dolárov, však odhalilo i ďalšie závažné fakty. Nefunguje vraj celá organizácia práce úradu i komunikačný systém. Technika je okrem toho zastaraná a raketoplány rozožiera hrdza.
Komisia preto navrhuje zmeny. Ak k nim nepríde, hrozí vraj ďalšia katastrofa. (mm, reuters)