BRATISLAVA – Vysokí štátni úradníci musia do zvláštneho zošita – tzv. denníčka stretnutí – zapisovať s kým, kedy a prečo sa rozprávali. Nové opatrenie vyplýva zo zákona o štátnej službe a má prispieť k boju proti korupcii.
Úradníci si majú zapisovať aj schôdzky mimo úradu, ak sa stretnú s ľuďmi, ktorí môžu ovplyvniť ich konanie. Mnohí úradníci opatrenie kritizujú, pretože ich oberá o čas a neveria, že v boji proti korupcii zásadnejšie pomôže.
„Je to jeden z krokov zápasu proti korupcii. Štát má na to právo. Osoby, ktoré sú vo významných funkciách, musia byť kontrolované a ich styky musia byť transparentné. Nevidím na tom nič neetické ani protiústavné,“ hovorí šéf odboru boja proti korupcii na Úrade vlády Ján Hrubala. Sám si vedie denník stretnutí.
Otázkou však je, ktoré stretnutia mimo úradu zapísať. Šéf služobného úradu ministerstva spravodlivosti Július Fekiač hovorí, že sa stretne s množstvom ľudí. Predtým, ako sa s nimi začne rozprávať, mal by si ich „prelustrovať“, či nemajú nejaký vzťah k ministerstvu spravodlivosti.
Ľudia pri stretnutí so štátnym úradníkom ani nemusia vedieť, že sa dostanú do záznamov. Väčšinou ich však na to upozornia. „Priatelia, s ktorými sa stretávam aj kvôli práci, vedia, že som v tomto režime,“ hovorí vedúca úradu ministerstva financií Jana Červenáková.
Vládny splnomocnenec na ochranu osobných údajov Pavol Husár povedal, že denníček pravdepodobne neporušuje zákon o osobných údajoch. Osobne sa mu však takéto opatrenie zdá zvláštne. „Určite to nie je vhodný nástroj na odstránenie korupcie,“ povedal Husár.
Úrad pre štátnu službu nemá informácie, že by niekto z úradníkov odmietol viesť takýto zoznam stretnutí. „V prípade, že odmietnu, nemôžu naďalej vykonávať danú funkciu,“ povedala Mária Mišovičova z Úradu pre štátnu službu.
Autor: IGOR STUPŇANMICHAL FRIŠ