
Usmiata víťazka šprintu na 100 m Kelli Whiteová (vľavo) z USA, vpravo je Ukrajinka Žanna Blocková, ktorá skončila tretia. FOTO – REUTERS
Štvornásobný majster sveta a dvojnásobný olympijský víťaz na 10 kilometrov Haile Gebrselassie (nar. 18. apríla 1973) bol v nedeľu v spoločnosti bežcov v červeno-zelenom na nerozoznanie. Hoci on je vytrvaleckým kráľom posledného desaťročia a etiópskym národným hrdinom. Krajina fenomenálneho Bikilu a tisícov talentov ovládla na polhodinu Stade de France.
Uznávaní kenskí vytrvalci sa úctivo i závistlivo prizerali na trojnásobný triumf večných rivalov. A veľký Gebre pritom ani nezvíťazil. Jeho reakcia po pretekoch a niekoľkých čestných kolách, pri ktorých posunkami odmietal osobitnú úctu prvého v cieli Kenenisu Bekeleho (13. júna 1982) i tretieho Sileshiho Sihena (29. januára 1983) znela: „Strieborná medaila je krásna.“ Usmieval sa od ucha k uchu ako po štyroch prvenstvách na svetových šampionátoch (1995, 1997, 1999, 2001) a dvoch olympijských (1996, 2000). „Iste si pamätáte, že na majstrovstvách sveta som začínal ako druhý. Ale tým zďaleka nechcem povedať, že končím. V túto ranu nechcite však vedieť, či v Paríži stopercentne pobežím aj päť kilometrov.“

Etiópska vytrvalecká legenda Haile Gebreselassie (vpravo) objíma svojho premožiteľa v nedeľnom behu na 10 000 m krajana Kenenisa Bekeleho.
Strieborné veličenstvo Gebrselassie
Nech je akokoľvek, Bekele a Sihen, stáli úctivo obďaleč. Haile sa na nich pozrel. „Sú výborní. Sme z jedného cesta. Pred desiatimi rokmi som sa aj spoliehal na finiš. Ibaže roky, ale najmä zranenia, zanechali stopy. Snažil som sa teda zlomiť odpor mladíkov tempom. V jednom prípade sa mi to podarilo, v druhom nie. Kenenisa je najväčší talent, akého som videl,“ hodnotil Haile. Bekele iba skromne dodal: „A majster Gebrselassie zase ten najvýznamnejší vzor.“
Etiópčana z tribúny možno rozoznať podľa čísiel, znalec ďalekohľadom. Sú maličkí – Gebre 164 cm a 54 kg, Bekele 160 cm a 54 kg, Sihen je pri nich priam basketbalista: 171 cm a 55 kg. V štýle niet rozdielu. Ľahkosť bez známky vyčerpania, úniky, kedy sa im zachce. Ako na znamenie, po prebehnutí 7600 metrov ubzikli všetkým do nenávratna. „Chceli sme tri medaily pre Etiópiu, sme vlastenci. V závere sme si nič nedarovali,“ povedal „hovorca“ Gebrselassie. Na otázku, čo je na tom pravdy, že chce kandidovať na prezidentský úrad, sa usmial ešte širšie. „Teraz chcem v prvom rade odpočívať a potom znovu behať.“ Krajania s vážnou tvárou dvíhali hore prst súhlasu.
Manekýnka Gail posledná
Afričania sa v mixzóne miešali so šprintérkami – Afroameričankami. Stovku vyhrala úradujúca majsterka USA, Kalifornčanka Kelli Whiteová (1. apríla 1977) pred ďalšou rodáčkou z tohto slnečného a najväčšieho štátu svetovej i športovej veľmoci Torri Edwardsovou (31. januára 1977). Posledná na hladkej stovke skončila legendárna Gail Deversová. Šesťnásobná majsterka sveta práve pred 10 rokmi v Stuttgarte vyhrala ako jediná doteraz supernáročnú kombináciu hladkej a prekážkovej stovky. Gail, ktorá v roku 1988 po ťažkej chorobe takmer skončila na invalidnom vozíku, „priplávala“ krokom manekýnky a rozhovorila sa: „Tieto dievčatká sú úžasne rýchle. V tomto už nestačím. Bola to pre mňa rozcvička. Finále je úspech a dobrá predzvesť, aby ste nad prekážkami videli skvelú Gail.“ Pri odchode vyčarila šesťnásobná účastníčka majstrovstiev sveta úsmev ako pre časopis Vogue. Z každých MS si priniesla aspoň jednu medailu.
Svetobežníčka Žanna bronzová
Posledná zo šprintérok prišla obhajkyňa titulu Ukrajinka Žanna Blocková, v Aténach 1997 vyhrala 200 m ešte ako Pintusevičová. Na svetovom šampionáte štartovala prvý raz v roku 1993. To sa volala Tarnopoľská. Žanna preskákala rušné časy mnohých zmien. Dcéra z poľsko-ukrajinsko-židovskej rodiny to nemala v bývalom Sojuze ľahké. Nestratila sa. So svojím manželom a trénerom Markom žijú v USA, veľa času trávia na gréckych ostrovoch. S jediným, s čím si nevie poradiť, sú časté zranenia. „Tuším som nimi požehnaná. Každý si myslí, že sa vyhýbam pretekom, aby som vylicitovala väčšie peniaze. Neodmietam ich, ale predovšetkým sa musím šetriť. Ani dnes som nebola úplne v poriadku. Tretie miesto je preto krásne. Blahoželám Kelli. Je to moja najlepšia kamarátka.“
PROGRAM MS – FINÁLE
Dnes
19.30 trojskok Ž
19.50 disk M
20.45 800 m Ž
21.35 3000 m prek. M
21.50 400 m M
NAŠI V AKCII
Dnes
10.45 200 m Ž – rozbehy (Ivanová), 20.00 200 m Ž – medzibehy (Ivanová?)