
Gilda Vieira de Mellová plače nad rakvou svojho tragicky zosnulého syna na smútočnom obrade v Riu de Janeiro. Na smútočnom obrade sa zúčastnil aj brazílsky prezident Luiz Inacio Lula da Silva, generálny tajomník OSN Kofi Annan a vdova po zosnulom Annie de Mellová so synom Laurentom. FOTO - TASR/AP
RIO DE JANEIRO, BAGDAD - Telo Sergia Vieru de Mella, zvláštneho vyslanca OSN v Iraku, ktorý zahynul pri utorňajšom útoku na budovu organizácie v Bagdade, sa v sobotu vrátilo do rodnej Brazílie. V Riu de Janeiro sa s ním so všetkými poctami rozlúčili jeho matka, krajania a predstavitelia štátu.
Na poslednej rozlúčke sa zúčastnil aj generálny tajomník OSN Kofi Annan, ako aj prezident krajiny Luiz Inacio Lula da Silva. Kým Annan mu vo svojej reči poďakoval za „všetko odhodlanie, ktorým sa snažil presadzovať mier“, prezident Silva ho nazval národným hrdinom.
De Mellova posledná cesta sa za zvukov gájd začala v sobotu ráno v Iraku. Odtiaľ lietadlo s jeho telom odletelo do Ženevy, kde sa uskutočnila krátka slávnosť. Napokon diplomatove pozostatky previezli do Ria de Janeiro. V budove miestnej radnice mu mohli dovčera jeho spoluobčania vzdať poslednú úctu.
De Mellovo telo by mali dnes prepraviť späť do Európy, pretože na prianie jeho rodiny ho tento týždeň pochovajú vo francúzskom mestečku Thonon-les-Bains pri hraniciach so Švajčiarskom, kde žil. Prevoz do Brazílie sa konal predovšetkým pre jeho staručkú matku, ktorá chcela syna ešte naposledy vidieť.
Bývalý brazílsky prezident Fernando Henrique Cardoso a niekoľ-ko senátorov navrhli, aby de Mella nominovali na Nobelovu cenu za mier.
Brazílsky diplomat prišiel o život vo svojich 55 rokoch spolu s ďalšími viac ako dvoma desiatkami ľudí v troskách irackého ústredia OSN, v ktorého areáli vybuchol nákladný automobil naplnený výbušninou.
K útoku sa zatiaľ prihlásili dve skupiny. Kým vo štvrtok tak urobila doteraz neznáma organizácia Ozbrojený predvoj druhej Mohamedovej armády, v sobotu to v libanonskej televízii zopakovala skupina nazývajúca sa Mohamedova armáda. Cieľom atentátu mali byť podľa nej členovia americkej spravodajskej služby.
V Iraku medzitým zomreli ďalší traja vojaci spojeneckých síl. Tentoraz išlo o Britov, keď na ich auto hliadkujúce v Basre zaútočili zozadu neznámi ozbrojenci vezúci sa v inom aute. Podľa jedného z civilných svedkov útočníci vojakov prenasledovali. „Videl som britské auto, ako prešlo okolo mňa, a za ním ďalšie, z ktorého sa strieľalo. Briti nabehli na chodník a narazili do steny,“ povedal.
Nepokojný bol aj severoiracký Kirkúk, kde od piatku pretrvávali boje medzi Kurdmi a obyvateľmi turkménskej národnosti. Spor sa rozhorel v neďalekom meste Taza Churmatli, kde Kurdi údajne znesvätili novootvorenú šíitsku svätyňu Turkménov. Za dva dni počas neho zomrelo desať ľudí, z toho traja americkí vojaci. Včera popoludní však bola situácia v meste pokojná.
Vyostrila sa však v Nadžáfe, kde pri útoku na miestneho ajatolláha zomreli traja Iračania.
(mm, čtk, reuters)