
Američan Andy Roddick by mal byť jedným z favoritov dnes sa začínajúceho grandslamového turnaja US Open na betónových dvorcoch v New Yorku. FOTO – TASR/AFP
NEW YORK – Dnes sa na betónových dvorcoch vo Flushing Meadows v New Yorku začína 122. pokračovanie tenisových majstrovstiev USA. Sľubuje veľké divadlo napriek tomu, že v pavúku chýbajú obhajcovia titulov: Pete Sampras i Serena Williamsová. Stane sa tak po prvý raz od roku 1971.
Práve Sampras sa stal zrejme naposledy témou číslo jeden. Päťnásobný víťaz z New Yorku prostredníctvom svojich agentov oznámil, že definitívne končí kariéru a svoju rozlúčku naplánoval ako súčasť slávnostného ceremoniálu otvorenia US Open. Lúči sa však nielen Sampras, ale aj ďalší z domácich miláčikov, Michael Chang, sedemnásťnásobný účastník a finalista z roku 1996. Ten však na rozdiel od svojho úspešného kolegu si ešte zahrá minimálne 1. kolo. Američania svoj turnaj milujú a nepochybujú o tom, že vlaňajších amerických víťazov nahradí opäť niekto z ich krajanov.
Všetko sa točí okolo Roddicka
To, čo mnohí prognózovali už pred rokom-dvoma, sa stalo skutočnosťou v druhej polovici aktuálnej sezóny. Andy Roddick ovládol svetový mužský tenis. Chýba mu jediné – vyhrať grandslamový turnaj. Tohto roku zostal tesne pod vrcholom v Melbourne i Londýne (dvakrát semifinále), Roland Garros mu vôbec nevyšiel (1. kolo). Od konca mája vyhral päť turnajov z ôsmich, na ktorých štartoval. Jeho súčasná bilancia na tvrdých povrchoch (20:1) vyráža dych.
Odborníci tvrdia, Roddick má všetky atribúty šampióna – delový servis, výborný forhend a skvelý pohyb. K tomu dostatok sebavedomia, zdravej drzosti na kurte a mladý vek. Američan však sám seba nabáda k opatrnosti. „Vyhral som v Montreale i Cincinnati, ale načo mi to bude, ak zlyhám na US Open. V 1. kole mám Henmana, ktorý bol ešte nedávno stabilným hráčom Top Ten. Navyše zdolal ma v semifinále vo Washingtone a tak sa musím mať na pozore,“ vyhlásil tenista, ktorý práve počas US Open oslávi 21. narodeniny.
Podľa bookmakerov by mal byť Roddickovým najvážnejším súperom Švajčiar Roger Federer. Je takmer ten istý ročník ako Američan, podobne zlyhal v Paríži, vyhral tohto roku rovnako päť turnajov, ibaže jeden z nich bol ten najslávnejší – Wimbledon. Trio najväčších Roddickových vyzývateľov dopĺňajú ďalší dvaja tohtoroční grandslamoví šampióni. Ten parížsky, Španiel Juan Carlos Ferrero už dávno nie je iba skvelý antukár a víťaz Australian Open Američan Andre Agassi je kapitola sama osebe. Už 33-ročný najstarší muž v štartovom poli a zároveň stále najvyššie nasadený hráč bol v New Yorku dovedna päťkrát vo finále, z ktorých si odniesol dva triumfy.
Bez sestier Williamsových
Sesterské americké duo nahradili ambiciózne Belgičanky. Keď už sa špičkový ženský tenis stával zásluhou kraľovania amerických sestier Williamsových fádnym, prišli dve mladé Belgičanky. Víťazka piatich z posledných šiestich grandslamových turnajov Serena Williamsová musela ambície načas odložiť bokom a podstúpiť operáciu kolena. Jej staršia sestra síce vo Flushing Meadows už dvakrát triumfovala (2000, 2001), ale napokon ani ona v New Yorku hrať nebude. Venus sa na poslednú chvíľu odhlásila pre zranenie brušného svalu.
Belgičanky vo forme
Naopak, dravé belgické atlétky sú vo forme. Dvadsaťročnej Kim Clijstersovej chýba k skompletizovaniu famóznej tohtoročnej zbierky (vyhrala šesť turnajov) už iba grandslamový titul.
Jej o rok staršia kolegyňa z fedcupového tímu Justine Heninová-Hardennová má tiež vo vitríne poltucet víťazných pohárov za rok 2003, jeden z nich je však z kategórie vzácnejšej – ten z parížskej antuky.
Šliapať na päty Európankám by mali Američanky – víťazka z roku 1998 Lindsay Davenportová i Jennifer Capriatiová, ktorá sa nechce uspokojiť so skutočnosťou, že už začína zaostávať za absolútnou špičkou. Stúpa aj forma Francúzky Amélie Mauresmovej, ktorá sa vie pripraviť na vrcholné podujatie. Z druhého sledu číhajú na šancu výraznejšie preniknúť medzi elitu mladé Rusky. Medzi nasadenou tridsaťdvojkou ich figuruje sedem.
V hre desať Slovákov
Aj slovenský ženský tenis má v New Yorku čo obhajovať. Daniela Hantuchová sa vlani senzačne dostala až do štvrťfinále singla, keď vyradila okrem iných aj Belgičanku Heninovú, vtedy ešte bez manželského mena. Hantuchová však po roku veľmi klesla najmä psychicky. Herne tiež hľadá samu seba a v súčasnej mizérii bude pre ňu úspechom zrejme už postup do 3. kola.
Vo finále štvorhry si vlani zahrala Janette Husárová. Jej púť (vedno s Ruskou Dementievovou) sa skončila až na raketách renomovaného španielsko-argentínskeho dua Ruanová-Pascualová – Suarezová.
Slovenský tenis bude mať na US Open v hlavnej súťaži desaťčlenné zastúpenie (7 žien, 3 mužov). Vzhľadom na žreb i súčasnú formu, ak by sa aspoň polovica zo Slovákov dostala do 2. kola, bol by to úspech.
Blízko k postupu do hlavnej súťaže mala talentovaná Jarmila Gajdošová, v 3. kole kvalifikácie však napokon podľahla Maďarke Anikó Kaprosovej po setoch 3:6 a 2:6.
Rozdelia 17 miliónov USD
V New Yorku tenisti tradične najviac zarábajú spomedzi všetkých grandslamových turnajov. Tento rok rozdelia na prémiách dovedna 17,074 mil. USD. Oproti vlaňajšku sa celková dotácia navýšila o takmer 900 000 USD. Víťazi hlavných súťaží mužskej a ženskej dvojhry zinkasujú rovný milión.
(sita, oš)