
Fotoreportéri v akcii počas jedného z rozbehov na 3000 m prekážok mužov na MS v Paríži. FOTO - ČTK/AP
Pred odchodom na 9. majstrovstvá sveta v atletike, ktoré otvorili v sobotu v Paríži, vyslovil náš najlepší atlét posledných troch rokov Milan Haborák zaujímavú myšlienku. Odpovedal na otázku, či môže slovenská atletika hlbšie klesnúť, ako na posledných MS pred dvomi rokmi v Edmontone, kde bol z našich najlepší - šestnásty. „Všetko je možné, ale neverím. Drží nás totiž svet. Atletika je taká populárna, že jej musíme venovať pozornosť. Aj keď je malá a nedostatočná.“
Slovenský úvod na polovicu
Úvod šampionátu jeho slová potvrdil, hoci z našej strany iba čiastočne. Haborákovi a našej najväčšej nádeji, kladivárovi Liborovi Charfreitagovi ušlo finále o pár centimetrov o jediné miesto. Obaja obsadili trináste miesto. Pri súčasnej guliarovej forme je to reálny obraz (19,95 m). Trnavský kladivár, ktorý polovicu sezóny trávi v texaskom Dallase hodil najslabšie v sezóne - 76,52 m.
Charfreitag sa vyslovil, že zlyhal po každej stránke. Príjemne prekvapil jeho kolega v tejto disciplíne Miloslav Konopka. Do finále postúpil ako jedenásty v poradí - 76,58 m. Iba 19-ročná bežkyňa na 800 metrov Lucia Klocová dobehla v rozbehu (štartovala v ňom i svetová jednotka Maria Mutolová) tretia. Znamenalo to priamy postup do semifinále. To sa bežalo včera podvečer, Lucia však do finále nepostúpila. Rozbehový čas 2:01,14 min v taktickom behu patrí medzi špičkové v kariére Martinčanky.
Prvé zlato do Ekvádoru
Tradičnú prvú disciplínu šampionátu (táto prax platí od I. MS v Helsinkách 1983) vyhral 29-ročný ekvádorský olympijský víťaz z Atlanty 1996 Jefferson Pérez v najlepšom čase histórie 1:17:21 h. Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) chce od 1. januára 2004 viesť aj na ceste chodecké svetové rekordy, najlepšie časy „umorila“. Podľa tohto pravidla by teda stále mal platiť čas Španiela Francisca Fernandeza 1:17:22 h, čo dopochodoval na Stade de France, ktorý bol už v úvodný deň predpoludním spolovice plný (popoludní najmenej 70-tisíc divákov), druhý. Španiel väčšinu trate viedol.
Guľu vyhral senzačne Bielorus Andrej Michnevič výkonom 21,69 m. Tohto vrhača po edmontonských MS 2001 pre požitie dopingu (anaboliká) na dva roky dištancovali. Časť trestu mu odpustili (1. augusta). Bieloruská federácia dala Michnevičovi jedinú šancu so šibeničným limitom. Na londýnskom mítingu kategórie super musel vrhnúť 21,60 metra. Zdolal 21,66 m. Slovenský juniorský majster sveta Mikuláš Konopka, ktorý je momentálne suspendovaný pre rovnaký čin, a je v Paríži ako „poradca“ svojej o päť minút mladšej dvojičky Miloslava, povedal, že popri zamestnaní naplno trénuje a Bielorusovo víťazstvo je inšpiráciou, ako odčiniť neuvážený čin.
Autor: Paríž