
FOTO - DPA
Dvadsaťsedemročná JANA HENSELOVÁ z Lipska je autorkou spomienkového beststelleru o NDR – Deti zóny, ktorá práve vychádza v českom preklade. V Nemecku je dnes téma tínedžerov, ktorí vyrastali na Východe a dospeli na Západe, takmer zárukou úspechu. Deti zóny, prvotina Jany Henselovej sa stala cez noc bestsellerom. Autorka opísala svoj koniec detstva, revolúciu a začiatok života zjednoteného Nemecka. „Z nášho detstva je múzeum bez mena.“
Nemecké televízie – verejnoprávne aj súkromné – sa v týchto dňoch predháňajú vo vysielaní šou o bývalej Nemeckej demokratickej republike. Ako sa NDR stala takou vyhľadávanou zábavnou témou?
„Mám dojem, že tá dnešná spomienková vlna je univerzálna. Západné Nemecko sedemdesiatych, osemdesiatych rokov zarástlo machom. Teraz objavujeme NDR.“
V programe ZDF vystupuje NDR ako kabinet kuriozít s broilermi a trabantíkmi. O múre, Stasi ani strieľaní na hranici sa tu nikto nezmieňuje. Je to v poriadku?
„Veď aj v spomienkových programoch o Západe je len móda, hudba a staré televízne šou.“
Ale v NDR bola diktatúra. O tom sa diváci v týchto dnešných šou nedozvedia ani slovo.
„Aj na diktatúru existujú súkromné, nepolitické spomienky – na biografiu, pôvod, domov. NDR prežila už len ako fetiš. V berlínskych retrobutikoch si dnes môžete kúpiť tričká s nápisom DDR, ale to ešte neznamená, že by niekto chcel, aby sa to vrátilo.“
Súkromne nech si každý spomína, ako chce, ale prečo má diery v pamäti verejnoprávna televízia?
„Ani ona v takejto šou neponúka spracovanie minulosti, ale zábavu.“
Východonemecký politik Günter Nooke už položil otázku, prečo by nemohla vzniknúť zábavná šou o tretej ríši. Čo myslíte, mohla by?
„Proti takémuto ťažkotonážnemu argumentu sa, pochopiteľne, už nedá vytiahnuť nič. Možno by sme mali pripustiť spomínanie vo viacerých rovinách – tým sa vari vyčerpá sama.“
Autor: Berlín