záujem predpovedal v športovom denníku L‘Equipe: „Milujeme futbal, lebo je krásny a vzrušujúci, milujeme atletiku, lebo je dramatická a rytierska.“
Na šampionáte štartuje neuveriteľný počet atlétov z 210 krajín. Prvý deň patril disciplínam, v ktorých sa na rôznych atletických mítingoch toľko nezarába, lebo sú menej atraktívne. Ich víťazi boli z chudobných a málo známych krajín planéty.
Chôdzu na 20 km vyhral Ekvádorčan Jefferson Pérez v najlepšom čase histórie 1:17:21 h. „Som z chudobnej, ale hrdej krajiny. Veľmi som chcel vyhrať. V príprave som nachodil päťtisíc kilometrov,“ povedal víťaz.
Atletická federácia dáva víťazovi 60-tisíc dolárov, svetovému rekordérovi prihadzuje 100-tisíc. Ibaže v chôdzi sa podľa pravidiel vedú najlepšie výkony, nie rekordy. Stav sa zmení až 1. januára 2004. V Pérezovom prípade urobila federácia promptne výnimku.
Guľu vyhral Bielorus Michnevič. Po poslednom šampionáte v Edmontone ho na dva roky diskvalifikovali pre dopingové previnenie. Niečo mu odpustili a rodák z Minska sa odvďačil senzačným víťazstvom. Na 10-tisíc metrov bola najrýchlejšia Etiópčanka Adereová. Prémia sa jej tiež zišla.
V atletike patrí aj Slovensko k tým menej známym. V prológu sme obstáli na polovicu. Paradoxne – sklamali tí, ktorí mali zažiariť – kladivár Charfreitag a guliar Haborák, prekvapili tí, ktorí si mali ísť po skúsenosti – kladivár Miloslav Konopka a mladučká bežkyňa Klocová, ktorá postúpila do semifinále.
PETER FUKATSCH, Paríž