
Intoxikácia pôdy a rastlín kadmiom: A = viazaný, B = mobilný, a – v kyslej piesočnatej pôde, b – v karbonátovej ílovitej pôde.
KRESBA – AUTOR
ii, intoxikácii aj mineralizácii humusu.
Zraniteľnosť reprezentuje celkový rozsah, spôsob a mieru reakcie pôdy na znehodnocovanie jej kvality. Táto reakcia sa prejavuje stabilitou a labilitou vlastností pôdy. Zatiaľ čo stabilita predstavuje schopnosť pôdy udržiavať dynamickú rovnováhu, teda vlastnými silami vratne odstrániť poškodenie, labilita vyjadruje neschopnosť pôdy odolávať degradačným zmenám, ktoré majú nevratný charakter. Kým vratný charakter má nadmerný obsah dusičnanov v pôde s ich následným vylúhovaním a spotrebou rastlinami, nevratné je zamokrenie pôdy po vybudovaní umelého vodného toku v záhradke.
Na vyjadrenie miery zraniteľnosti môžeme použiť hodnotu nákladov alebo energie, ktoré musíme vynaložiť na obnovenie kvality pôdy. Nízke náklady sú na rýľovanie uľahnutej pôdy a vyvápnenie okyslenej pôdy. Vysoké náklady sú spojené s odvodnením zamokrenej pôdy a asanáciou intoxikovanej pôdy rizikovými ťažkými kovmi. Pôda nám svojou zraniteľnosťou uľahčuje alebo sťažuje obnovu jej úrodnosti.
V porovnaní s prachovými a hlinitými pôdami sú spravidla viac zraniteľné ílovité a piesočnaté pôdy, v porovnaní s hlbokými humóznymi pôdami zase minerálne a neštruktúrne pôdy. Zraniteľnosť pôd môžeme čiastočne znižovať bežnými agrotechnickými alebo mimoriadnymi melioračnými opatreniami. Patria k nim najmä: pravidelné vápnenie kyslej pôdy, šetrné mechanické obrábanie pôdy, periodická aplikácia kompostu, prehlbovanie pôdy terasovaním, ochrana pred ušliapavaním a podobne. Poznaním zraniteľnosti pôdy predchádza záhradkár škodám, ktoré spôsobilo nešetrné hospodárenie na pôde alebo nevhodné používanie agrochemikálií a náradia.
Doc. Ing. ZOLTÁN BEDRNA, DrSc.