Londýn 22. augusta (TASR) - Experti Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR) predpovedajú budúcim členom EÚ zo strednej a východnej Európy v roku 2004 rast hrubého domáceho produktu 3,7 %. Ich hospodársky rast bude viac ako o 100 % vyšší ako vzostup svetovej ekonomiky, ktorý sa odhaduje na 1,5 %. Hlavný ekonóm EBOR Willem Buiter konštatoval, že budúci noví členovia EÚ sú jasným svetlom v pochmúrnom obraze svetového hospodárstva.
V nových krajinách EÚ musí pokračovať budovanie infraštruktúry, z čoho bude mať prospech energetika a telekomunikačné koncerny. Silný prílev zahraničného kapitálu sa prejaví v posilňovaní ich mien. Silnejšie domáce meny sa budú podieľať na znižovaní miery inflácie. Hodnota priemyslu, trhová kapitalizácia, pristupujúcich krajín sa odhaduje na 85,3 miliardy EUR, čo je len štvrtina hodnoty podnikov zaradených do nemeckého burzového indexu DAX.
Podľa expertov priemysel nových členov EÚ sa bude postupne sústavne zhodnocovať a to je príležitosť pre zahraničných investorov, aby vstupovali do ich najhodnotnejších priemyselných podnikov.
Informoval nemecký denník Die Welt.
(1 EUR = 41,926 SKK)