
Dublinské krčmy vyzerajú rovnako. Pravidlá sa však zmenili. FOTO – ČTK/AP
Darmo tak budete v Dubline či iných mestách čakať na „šťastné hodiny“ známe aj vo svete ako Happy Hour. Pivo či pohárik tvrdého za polovičnú cenu už nedostanete – zákon ich zakázal. Neplánujte si ani štvrtkové výjazdy s kamarátmi. Puby musia totiž v tento deň zavrieť skôr. A ak máte menej ako osemnásť alebo ste sa „posilnili“, trochu viac, ako sa sluší, krčmár vám už nenaleje.
Ak by to predsa len urobil, hrozí mu mastná pokuta. Trest môže dostať aj vtedy, ak ktokoľvek opustí jeho podnik vo viac ako len dobrej nálade.
Politici, polícia i zdravotníci dúfajú, že nové obmedzenia zabránia násiliu a neporiadku, ktorý sa rodí v opitých hlavách. Už sa vraj nechceli pozerať na škody spôsobené pitím.
Na puboch sa však zatiaľ veľa nezmenilo. Sú rovnako plné, stále v nich vyhráva hudba, vrava je hlučná ako zvyčajne a alkohol chutí rovnako ako predtým. Len pravidlá sú iné.
Prekvapujúco, majitelia krčiem a reštaurácií sa proti nim nebúria. Dokonca si myslia, že je to krok správnym smerom. „S opilcami na verejnosti a ich asociálnym správaním už bolo treba niečo robiť,“ hovorí BBC Martin Keane, majiteľ jedného z najznámejších barov v Dubline. Vie však, že to ohrozí jeho zisky. Priznáva však, že niektorí krčmári sú nenásytní a ľudí závislých od alkoholu využívali.
Na krčmárov zrejme v krátkom čase čaká ešte jeden úder, pretože minister zdravotníctva Michael Martin má na muške i fajčiarov. Podľa informácií denníka Irish Examiner pripravuje zákon zakazujúci od 1. januára 2004 fajčenie na verejných miestach, bary, krčmy a reštaurácie nevynímajúc. Ak by sa tak stalo, Írsko by bolo prvou krajinou s takouto normou v Európskej únii.
Jeho presadenie nebude jednoduché. Hoci ministra podporuje zdravotnícka loby aj odbory zastupujúce zamestnancov barov, majitelia už oznámili, že tentoraz tak ľahko neustúpia. (mm)