PARÍŽ - Od uvoľnenia smrtiacich horúčav vo Francúzsku uplynul týždeň - a prezident Jacques Chirac sa k ich tragickým následkom vyjadril až včera. V televíznom a rozhlasovom prejave po rokovaní vlády priznal, že francúzsky zdravotnícky a záchranný systém ukázal počas tropického počasia nedostatky, a prisľúbil jeho zlepšenie. Záchranári majú dostať prostriedky na to, aby mohli v budúcnosti lepšie čeliť podobným výnimočným udalostiam.
Prvé zasadanie vlády po prázdninách však nevnieslo jasno do polemiky o počte obetí, ktorých sú podľa odhadov tisíce. Štátny tajomník pre seniorov Hubert Falco označil za pravdepodobných až 10-tisíc úmrtí. Toľko odhadujú aj pohrebné služby. Ministerstvo vnútra však túto cifru spochybnilo. Podľa neho je obetí tropického počasia menej, presné čísla však neuviedlo. Ministerstvo zdravotníctva sa drží čísla 5000. Chirac vo svojom prejave tieto odhady nijako nekomentoval. Deň po návrate z dovolenky v Kanade vyslovil príbuzným a blízkym obetí svoju sústrasť a požiadal vládu, aby čo najdôkladnejšie analyzovala príčiny tragickej udalosti.
Francúzsky prezident si za to, že sa ku kríze vyjadril až teraz, vyslúžil veľkú kritiku opozície. Ani s jeho včerajším prejavom pritom ľavica nebola nejako zvlášť spokojná - označila ho za málo konkrétny. Opozícia už niekoľko dní požaduje odstúpenie ministra zdravotníctva Jeana-Francoisa Matteiho. O prípadnej demisii ministrov sa však vraj včera nehovorilo. Zatiaľ jedinou demisiou pre horúčavy tak zostáva pondelňajšia rezignácia generálneho riaditeľa sektora zdravotníctva Luciena Abenheima. Opozícia ho označila za „obetného baránka“. Podľa výsledkov prieskumu agentúry CSA zverejnených v denníku La Parisien sa 51 percent Francúzov domnieva, že vláda Jeana-Pierra Raffarina situáciu spôsobenú horúčavami nezvládla. Dve pätiny ľudí sú opačného názoru. Veľký počet obetí pripisuje 44 percent Francúzov neblahej zhode okolností, 29 percent zle fungujúcemu zdravotníctvu a 23 percent opýtaných ho označilo za výsledok nepredvídavosti a nečinnosti vlády.
Vo francúzskej tlači sa objavili rozhorčené otázky, prečo prezident ignoroval obete horúčav, keď počas dovolenky vydával vyhlásenia k smrti herečky Marie Trintignantovej a útoku na sídlo OSN v Bagdade. „Chiracovci boli ďaleko - a v Kanade predsa pršalo,“ odpovedal si ironicky denník Le Figaro.
RADKA MARKOVÁ, čtk a reuters