Historici tvrdia: Armáda o útoku vopred vedela

Bol útok vojsk Varšavskej zmluvy na Československo v auguste 1968 taký prekvapivý, ako si na to spomínajú pamätníci? Z najnovších výsledkov historických bádaní plynie, že nie. Velenie československej armády o tom ...


August 1968 – Vinohradská trieda pred budovou Československého rozhlasu v Prahe. FOTO – ČTK


Bol útok vojsk Varšavskej zmluvy na Československo v auguste 1968 taký prekvapivý, ako si na to spomínajú pamätníci? Z najnovších výsledkov historických bádaní plynie, že nie. Velenie československej armády o tom vedelo.

„Prichádzali správy od veľvyslancov, ktorí si spomínali na pohyb vojsk v Nemecku, Maďarsku či Poľsku. Vyzerá to, že časť velenia československej armády si začala pripúšťať, že k zásahu môže dôjsť,“ hovorí historik Daniel Povolný z Úradu dokumentácie a vyšetrovania zločinov komunizmu. Úrad začal analyzovať listiny, ktoré boli tajné, lebo boli súčasťou trestného spisu v prípade bývalého šéfa generálneho štábu Karla Rusova. Ten bol v deväťdesiatych rokoch podozrivý, že s okupantmi spolupracoval, ale stíhanie bolo bez súdu ukončené. „Už dva roky pozorujeme pohyby maďarských a sovietskych vojsk smerom k našim hraniciam,“ uvádza depeša, ktorú v júli 1968 poslal československý diplomat z Budapešti. Armáda vtedy dokonca zvažovala, že vyšle vyzvedača na Ukrajinu, aby preveril informácie o zhromažďovaní vojsk.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Okolo Československa sa v roku 1968 už mesiace sťahovali spojenecké armády. Časť československej generality vedela, o čo ide. Politickí lídri naopak neverili, na čo sa Sovieti pripravujú. „S vtedajším šéfom generálneho štábu Karlom Rusovom som hovoril v novembri ‘68,“ spomína človek, ktorý vtedy slúžil vo vojsku ministerstva vnútra, ale nechce zverejniť svoje meno. „Rusov povedal, že niekoľko týždňov pred 21. augustom odovzdal prezidentovi Svobodovi, prvému tajomníkovi KSČ Dubčekovi a predsedovi vlády Černíkovi informácie armádnej rozviedky o sústreďovaní jednotiek Varšavskej zmluvy na hraniciach s Československom, a teda i o jeho možnej okupácii. Vážne to podľa Rusova zobral len Svoboda. Hovoril, že treba niečo podniknúť. A Dubček s Černíkom? Tí vraj nebrali varovanie armády vážne.“

SkryťVypnúť reklamu

Ako je možné, že Dubček tesne pred inváziou tvrdil, že suverenita krajiny nie je ohrozená? „Dubček i Svoboda vedeli, že okolo Československa je pohyb vojsk. Ale nikto nevedel, či sa Sovieti toho šialenstva dopustia,“ vysvetľuje historik Antonín Benčík.

Možno Dubček a jeho ľudia nebrali varovanie vážne i preto, že im nič iné nezostávalo. V situácii, keď československá a sovietska armáda boli úzko prepojené, nebolo na obranu ani pomyslenia.

Napriek tomu sa odohrala schôdzka, na ktorej sa o obrane hovorilo. V júli sa na ministerstve zahraničia zišlo niekoľko ministrov a generálov. Zhodli sa, že šance na obranu sú minimálne. Stretnutie organizoval minister zahraničia Jiří Hájek.

Neuskutočnili sa ani plány armády vyslať špiónov na Ukrajinu, kde mali preveriť informácie o zhromažďovaní vojsk. „Bolo to príliš riskantné. Akcia by sa neutajila,“ hovorí historik Daniel Povolný.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa Sovietom nepodarilo zatajiť pohyb vojsk, termín útoku utajili dobre. Intervencia prekvapila i západné spravodajské služby. Veliteľ NATO si vzal dovolenku krátko pred inváziou. Informácie vojenskej rozviedky o obsadení Československa predsa len nezapadli. Historik Zdeněk Vališ tvrdí, že ešte viac urýchlili zvolanie mimoriadneho vysočanského zjazdu KSČ na 22. augusta.

Aktivita československej rozviedky prinútila Sovietov, aby po invázii odvolali šéfa služby Oldřicha Burdu. Naopak Rusov urobil za normalizácie kariéru. Vališ pripomína, že Sovieti hrali dlho pred augustom dezinformačnú hru. „V tom čase sa končili na území Československa manévre Varšavskej zmluvy Šumava a odchod spojeneckých jednotiek Moskva donekonečna predlžovala. Dubček s Černíkom naliehali, aby armády z Československa čo najskôr odišli, ale súčasne si koncentráciu vojakov na našich hraniciach vysvetľovali ako dôsledok presunov jednotiek,“ myslí Vališ. NATO, ale i československé vedenie podcenili odhodlanie Brežneva. Na záchranu socializmu v Československu bol ochotný rozpútať i vojnu. „A riskovať konflikt NATO nechcelo. Rešpektovalo povojnové rozdelenie Európy,“ dodáva historik Vališ.

SkryťVypnúť reklamu

LUDĚK NAVARA, JAN GAZDÍK

MF DNES 21. augusta 2003

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 859
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 975
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 931
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 837
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 3 055
  6. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 2 472
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 343
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 185
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu