
Najvýznamnejšie tohtoročné podujatie nitrianskeho výstaviska, medzinárodný poľnohospodársky a potravinársky veľtrh Agrokomplex včera slávnostne otvorili za účasti prezidenta SR Rudolfa Schustera a ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona. FOTO – TASR
BRATISLAVA – Elektronické médiá majú platiť za používanie vysielacej frekvencie. Ministerstvo dopravy navrhuje poplatky v zákone o elektronických komunikáciách, ktorý má od januára nahradiť súčasný telekomunikačný zákon. Podobne sú podľa ministerstva spoplatňované frekvencie aj v zahraničí. „Slovenská televízia by tak ročne platila za oba programy sumu do osem miliónov korún, Slovenský rozhlas do dvoch miliónov korún ročne. Súkromné rádio Twist by platilo 250-tisíc a regionálne rádio Beta z Bojníc necelých 12-tisíc ročne,“ vysvetlil štátny tajomník ministerstva Branislav Opaterný.
Médiá sa spolu s ministerstvom kultúry poplatkom bránia. „Považujeme to za výpalné, ktoré chce od nás vyberať štát,“ povedal generálny riaditeľ TA3 Martin Lengyel. Tvrdí, že by tak platili dvakrát. Platba za frekvenciu je totiž súčasťou poplatku na vydanie licencie.
Prezident Asociácie nezávislých rozhlasových a televíznych staníc Andrej Hryc považuje návrh ministerstva za nezmysel. Poplatok za frekvenciu je súčasťou licencie, ktorú im vydáva Rada pre vysielanie a retransmisiu. „Je nemysliteľné, aby sme platili druhý raz za to, čo sme už raz dostali,“ myslí si Hryc. „My si na poplatky musíme zarobiť, za verejnoprávne médiá to zaplatí štát,“ zdôraznil Hryc.
Podobný názor má aj generálna riaditeľka médií a audiovízie na ministerstve kultúry Zuzana Mistríková. „Spoplatnenie tej istej veci dvakrát nie je v súlade s ústavou. Návrh zákona napadneme vo vláde,“ dodala Mistríková.
Mediálny analytik Andrej Školkay nevidí spomenuté poplatky dramaticky. „Pre zdravé a veľké médiá nepôjde o položky, ktoré ich môžu ohroziť,“ predpokladá Školkay.
Maximálna suma úhrady pri jednej frekvencii je pri televízii 180-tisíc, pri rozhlase 90-tisíc korún. Ako vysvetlil Milan Herman z telekomunikačného odboru ministerstva, neznamená to, že rádio s 25-timi vysielačmi po Slovensku bude automaticky platiť násobok tejto sumy. „Vzorec a výpočet úhrad zohľadňuje totiž výkon vysielača, jeho polohu a technické parametre vysielania,“ vysvetlil Herman.
Ďalším z argumentov ministerstva na zavedenie poplatkov je to, že budú prispievať na náklady spojené so správou frekvenčného spektra, ktorú vykonáva Telekomunikačný úrad. Ide napríklad o náklady spojené s prideľovaním rôznych frekvencií, ich zosúladenie a kontrolu. Ministerstvo dopravy ich odhaduje na 20 až 25 miliónov korún. Pritom príjem úradu za poplatky z frekvenčného pásma bol v roku 2001 vyše 209 miliónov a tvoril tak podstatnú časť z celkových príjmov vyše 346 miliónov.
Elektronické médiá platia poplatky za vydanie licencie Rade pre vysielanie a retransmisiu. Za minulý rok vybrala rada na všetkých poplatkoch vyše 7,5 milióna korún.
JOZEF GRYGA