
Pavol Hrušovský kladie kyticu.
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
„Odkaz 21. augusta znie, že pravda sa napokon presadí a dobro, sloboda a túžba sú slová silnejšie ako nenávisť a diktatúra. Dnes sa máme nielen právo tešiť zo slobody, ale aj povinnosť pamätať si všetko, čo sme zažili. V minulom storočí sme prešli dvoma diktatúrami a aj po novembri 1989 sme sa zahrávali s demokraciou. O to viac je potrebné si takéto míľniky, ako bol 21. august 1968, pamätať,“ povedal včera premiér Dzurinda, ktorý poobede položil veniec k pamätníku na Námestí SNP v Bratislave, kde bol pred 35 rokmi zabitý Peter Legner. Odtiaľ peši prešiel k Univerzite Komenského, kde sovietski vojaci zastrelili pätnásťročnú Danku Košanovú.
Podľa premiéra treba už v zárodku likvidovať všetky pre- javy, ktoré by mohli viesť k potláčaniu ľudských práv a demokracie.
Rovnakú cestu absolvoval i predseda parlamentu Pavol Hrušovský so svojimi straníckymi kolegami. „21. august je strašne silný symbol, ktorý je trvalou výzvou aj v tomto období, keď si už myslíme, že všetko to, čo sme v minulosti cítili ako násilie, svojvôľu a násilnú ideológiu, už pominulo. Toto miesto pripomína obete, ktoré táto svojvôľa priniesla,“ povedal Hrušovský.
Keď vojaci zastrelili Košanovú, Hrušovský práve prechádzal okolo. „Nevidel som to, ale bol som tu, keď sa to stalo. Keď sme prechádzali touto križovatkou, bolo počuť streľbu.“ Vracal sa z rakúskych hraníc, kde bol odprevadiť biskupa Hrušovského.
Prezident Rudolf Schuster sa na pietnych akciách nezúčastnil, pretože bol pracovne zaneprázdnený. Podľa prezidentovho hovorcu Jána Füleho však Schuster poslal kyticu na hrob Alexandra Dubčeka v Slávičom údolí.
(pcs)