Študenti budú platiť za štúdium až od septembra 2005 a dôraz sa bude klásť na pôžičky pre študentov, a nie na sociálne štipendiá. Ročná pôžička od Študentského pôžičkového fondu sa zvýši z 20-tisíc na 40-tisíc korún.
Vláda schválila aj návrh zákona o financovaní základných a stredných škôl. Od 1. januára 2004 sa budú peniaze na školy rozdeľovať podľa počtu žiakov. Každý typ školy – štátna, súkromná i cirkevná – dostane na žiaka rovnakú sumu.
Chod škôl podľa ďalšieho zákona zabezpečia krajské školské úrady. Umožní sa spájanie škôl, hoci aj materskej školy so základnou školou alebo gymnáziom.
Zmluvu s Vatikánom o náboženskej výchove a vzdelávaní bude musieť schvaľovať parlament. Vláda o tom rozhodla, keď súhlasila s názorom ministra spravodlivosti Daniela Lipšica, že zmluva je prezidentská.
Systém vyplácania sociálnych dávok, ktoré dnes poberá asi 11 percent ľudí, sa má od januára podstatne zmeniť. Sprísni sa posudzovanie – tí, ktorí nevyužijú všetky možnosti zlepšiť svoj príjem, nebudú sa považovať za ľudí v hmotnej núdzi.
K sociálnej dávke sa majú pripočítavať motivačné príplatky. Dostanú ich všetci, ktorí si nájdu prácu, zapoja sa do obecných prác alebo sa vzdelávajú.
Štátni zamestnanci si od budúceho roka vyšší plat budú musieť zaslúžiť prácou, a nie tým, ako dlho sú už zamestnaní. Vláda schválila, že za kvalitné plnenie úloh možno priznať osobný príplatok až do výšky 100 percent platu úradníka.
Od decembra by mal podľa vlády platiť zákon umožňujúci doprivatizovať všetky prirodzené monopoly. Návrh zákona totiž ruší povinnosť štátu zachovať si 51-percentný podiel akcií v plynárňach, energetických závodoch a elektrárňach či v Transpetrole. Naopak naďalej chráni pred privatizáciou železničnú dopravnú cestu, štátne lesy, povrchové a podzemné vody a poštu.
Ceny diaľničných nálepiek sa zvýšia už v januári. Návrh novely cestného zákona zvyšuje cenu ročnej nálepky pre autá do 3,5 tony o 150 korún na 750, cena 15-dňovej stúpne o 50 na 150 korún. Pre vozidlá od 3,5 do 12 ton vzrastie cena ročnej nálepky o 1000 korún na 5-tisíc. (ts, joč, tv, im)