
Mnohí obyvatelia hlavného mesta Monrovie sa stále nevrátili do svojich domovov. Preto spia i varia na ulici. FOTO - REUTERS
naznačovali, že k dohode nedôjde. Kým neúspešný kandidát z užšieho kola najprv vyhlásil, že podá sťažnosť, niektorí povstalci žiadali viac času na konzultácie.
Západoafrickí sprostredkovatelia zúfalo túžiaci ukončiť krízu, ktorá otravuje túto chudobnú oblasť, chcú, aby sa delegáti čo najrýchlejšie dohodli a v októbri menovali náhradníka prezidenta Mosesa Blaha. Ten prevzal funkciu, po minulotýždňovom úteku bývalého prezidenta Charlesa Taylora do exilu.
Blahovi zástupcovia sa preto stretli s dvoma povstaleckými frakciami, aby si vybrali z užšieho zoznamu troch kandidátov, ktorých zvolili politické strany a iné záujmové skupiny. Na výber mali bývalú predstaviteľku Organizácie Spojených národov a otvorenú Taylorovu oponentku Ellen Johnsonovú-Sirleafovú, Rudolpha Shermana, ktorý stojí na čele koalície považovanej za mierne prikláňajúcu sa k Taylorovi, a monrovijského obchodníka Gyudema Bryanta z Libérijskej akčnej strany.
No potenciálna prekážka sa objavila, keď bývalý viceprezident Harry Moniba povedal, že podá sťažnosť, že pre neregulárne hlasovacie procedúry vypadol z užšieho zoznamu. Hlavná povstalecká frakcia LURD tiež vyhlásila, že chce viac času na konzultáciu s ľuďmi v teréne, než sa rozhodne.
Ani prípadné zvolenie nového vodcu však nerieši bezpečnostnú situáciu v krajine. Tá naďalej vzbudzuje obavy, pretože časť ozbrojených rebelantov je stále v blízkosti Monrovie. Humanitárne organizácie sa pritom zúfalo snažia priviezť núdzové zásoby do zničeného prístavu, aby pomohli státisícom ľudí, ktorí ostali vinou vojny bez prostriedkov.
„Tu sa nič neskončilo,“ hovorí vyslanec OSN Jacques Paul Klein v rozhovore pre Reuters. „Myslím, že vlastne len začíname. Nikoho zatiaľ nedemobilizovali, nikoho nedemilitarizovali.“ Klein odhaduje, že skutočné ukončenie libérijskej krízy zaistí až 15-tisíc zahraničných vojakov. To je však až desaťnásobok momentálneho počtu.
(reuters, mm)