Minister školstva Martin Fronc povedal, že ministri budú rokovať iba o ustanoveniach, ktoré sa nedotýkajú poplatkov a systému štipendií. „Spoplatnením oboch foriem vysokoškolského štúdia sa bude kabinet zaoberať osobitne.“ Ministri sa dohodli, že nový návrh pripraví minister financií Ivan Mikloš do 30. novembra.
Kabinet sa bude zaoberať aj návrhom zákona na zriadenie maďarskej univerzity v Komárne k 1. januáru, hoci akreditačná komisia sa k nej ešte nevyslovila. Premiér nedávno tvrdil, že o návrhu sa bude rokovať až po vyjadrení komisie začiatkom októbra. SMK trvala na tom, že stačí politické rozhodnutie, pričom argumentovala programovým vyhlásením vlády a koaličnou dohodou.
„Prerokovanie tohto návrhu nie je priskoré,“ povedal László Szigeti, štátny tajomník rezortu školstva za SMK. „Myslím si, že to, čo nás ešte čaká a čo chýba, sa dá priebežne doplniť.“
„Na koaličnej rade sme o tom vôbec nerokovali,“ povedal k univerzite Bugár. „Dôležité je, že je tu vôľa a ochota koaličných partnerov plniť všetky predsavzatia programového vyhlásenia vlády.“
(ts)
Okresné úrady končia. Vláda včera schválila návrh zákona na ich zrušenie od 1. januára 2004. „Ide o kľúčový zákon na dokončenie reformy verejnej správy,“ povedal minister vnútra Vladimír Palko.
Okresné úrady prežili viac režimov, menil sa len ich počet. Naposledy v júli 1996, keď ich vzniklo 79. Ani tento počet však nestačil, a tak vznikali nové pracoviská okresných úradov. Podľa informácií ministerstva vnútra ich dnes je 42.
Predstavitelia koaličných strán celý model považujú za neefektívny. Nový zákon by mal znížiť počet štátnych úradníkov o 3-tisíc. Palko počíta, že zrušením okresných úradov štát ušetrí približne 750 miliónov korún ročne.
Namiesto okresných úradov vzniknú tzv. obvodné úrady a úrady tzv. špecializovanej štátnej správy, zvyšok ich agendy má byť prenesený na obce. Kým počet krajských úradov má byť nezmenený (8), obvodných úradov má byť 46. Budú vznikať tam, kde je najlepšia dostupnosť „pre obyvateľov s uplatnením jestvujúcich okresov ako správnych celkov“, píše sa v dôvodovej správe.
Občania do úradu vraj nebudú mať ďalej ako dnes, lebo krajské úrady naďalej môžu zriaďovať vysunuté pracoviská obvodných úradov.
O tom, kto kam má patriť, no najmä o tom, kde má byť sídlo obvodného úradu, sa už zopár mesiacov vášnivo diskutuje.
Predstavitelia i obyvatelia viacerých okresných miest, ktoré sídlom byť nemajú, avizujú ich úpadok. Svidníčania sa za to, aby úrad vláda priklepla im a nie Stropkovu, dokonca modlili, ale bez úspechu. „V návrhu zákona sa nezmenilo vôbec nič,“ potvrdil hovorca ministerstva vnútra Boris Ažaltovič.
Svidníčania včerajšie rozhodnutie vlády považujú za bezočivé. Šéf jedného z tamojších občianskych združení (Chránime kraj pod Duklou) Milan Cocuľa pre TASR povedal, že sa u nich nahlas uvažuje o blokovaní hlavného medzinárodného cestného ťahu na Poľsko. JOZEF ČAVOJEC
Ako to funguje dnes a ako to má fungovať od januára
Okresné úrady dnes pôsobia na úsekoch obrany, dopravy, financií, sociálnych vecí, školstva, životného prostredia a ďalších, pričom každý z odborov je podriadený príslušnému ministerstvu. Úrady teda nie sú riadené z jedného centra, čo spôsobuje komplikácie. Ich nespornou výhodou je, že občania si v podstate všetko vybavia v jednom úrade.
Obvodné úrady, ktorých zriadenie vláda včera schválila, majú pôsobiť len na úsekoch, ktoré patria pod ministerstvo vnútra – všeobecnej vnútornej správy štátu, živnostenského podnikania, civilnej ochrany a riadenia štátu v krízových situáciách.
Zvyšnú agendu okresných úradov, ktorá nebude prenesená na obce, majú zabezpečovať úrady tzv. špecializovanej štátnej správy, teda úrady, ktoré si zriadia jednotlivé ministerstvá. Napríklad terajšie sociálne odbory majú byť nahradené tzv. územnými úradmi sociálnych vecí a služieb zamestnanosti, odbory životného prostredia zas tzv. obvodnými úradmi životného prostredia. (joč)